RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Hiszpanie wspominają Lema. „Fascynuje czytelników na całym świecie”

Hiszpańskie media przypomniały postać Stanisława Lema  (fot. PAP/Stanisław Andrzej Piotrowski)
Hiszpańskie media przypomniały postać Stanisława Lema (fot. PAP/Stanisław Andrzej Piotrowski)

Hiszpański dziennik „La Razon” przybliża w środę sylwetkę Stanisława Lema, przypominając o obchodzonej w tym roku 100. rocznicy jego urodzin. Mimo upływu czasu, twórczość pochodzącego ze Lwowa pisarza wciąż fascynuje czytelników na całym świecie – zaznacza gazeta.

Stanisław Lem ma swoją tablicę we Lwowie, mieście, gdzie się urodził

13 września 1921 roku urodził się Stanisław Lem, jeden z najbardziej znanych polskich twórców na świecie. We Lwowie odsłonięto tablicę...

zobacz więcej

Ukazujący się w Madrycie dziennik, przybliżając postać polskiego twórcy literatury fantastycznonaukowej, zamieścił wywiad z biografem Lema, Wojciechem Orlińskim.

Rozmówca hiszpańskiej gazety podkreśla profetyczną wymowę utworów pisarza. Zaznacza m.in. że Lem przewidział pojawienie się internetu już na wiele lat przed jego powstaniem.

Nie był fanem internetu


Orliński przypomina, że Lem nie był entuzjastycznie nastawiony do internetu i przewidywał negatywne zjawiska mające towarzyszyć jego rozwojowi, takie jak np. fake newsy, czy niską jakość przekazywanych przez tę sieć treści.

Mówiąc o naznaczeniu młodości Lema przez II wojnę światową i Holokaust, Orliński zaznacza, że traumatyczne doświadczenia z przeszłości pisarz umieścił w swoich futurystycznych powieściach.

Wyobraźnia Lema „była jedną z najlepszych” w całym XX wieku – podkreśla Orliński.

W Hiszpanii niedawno ukazało się tłumaczenie jego biografii pisarza „Lem. Życie nie z tej ziemi”. Orliński był gościem XIV edycji targów książki w podmadryckim Getafe, zakończonych w niedzielę. Podczas wydarzenia opowiadał o życiu i twórczości Lema oraz napisanej przez siebie książce.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej