RAPORT

Wojna na Ukrainie

Polska w czołówce krajów z niskim bezrobociem. Dane Eurostatu

W Polsce bez pracy we wrześniu były 574 tysiące osób (fot. Shutterstock)
W Polsce bez pracy we wrześniu były 574 tysiące osób (fot. Shutterstock)

Polska kolejny miesiąc jest w czołówce państw z niskim bezrobociem w Unii Europejskiej. Z danych opublikowanych przez urząd statystyczny Eurostat wynika, że we wrześniu lepiej od Polski wypadły tylko Czechy – 2,6 proc. – oraz Holandia i Malta. Stopa bezrobocia w naszym kraju wyniosła 3,4 proc., a średnia unijna to 6,7 proc.

GUS podał dane o inflacji. Nowy rekord, bariera 6 proc. przebita

Główny Urząd Statystyczny podał, że inflacja w październiku wzrosła do 6,8 proc. w ujęciu rok do roku. To najwyższy poziom od maja 2001 r. We...

zobacz więcej

Eurostat porównał dane z ubiegłego roku. Wynika z nich, że bezrobocie w Polsce utrzymuje się na niemal niezmiennym poziomie. We wrześniu 2020 wyniosło 3,3 proc., po roku ten wskaźnik wzrósł zaledwie o 0,1 punktu procentowego. Z informacji unijnego urzędu statystycznego wynika, że w Polsce bez pracy we wrześniu były 574 tysiące osób.

Należy jednak pamiętać, że są różnice, jeśli chodzi o dane Eurostatu i Głównego Urzędu Statystycznego, bo inna jest metodologia liczenia. Według GUS stopa bezrobocia we wrześniu w Polsce wyniosła 5,6 proc. W Unii Europejskiej najgorsza sytuacja na rynku pracy jest w Hiszpanii, gdzie bezrobocie we wrześniu wyniosło 14,6 proc., oraz w Grecji – 13,3 proc.

Zobacz także: Spadł odsetek dzieci zagrożonych ubóstwem. Jest dużo niższy niż średnia w UE

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej