RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rozpoczyna się festiwal Heart of Europe. Prezes TVP: Przybliżamy do siebie narody

– Jesteśmy dumni z tego, że tu, w Warszawie, udało się zgromadzić to co najlepsze w naszej części Europy, jeśli chodzi o rynek telewizyjny. Istnieje swoista specyfika Europy Środkowo-Wschodniej. Specyfika doświadczeń kulturowych, cywilizacyjnych, religijnych, ale i politycznych. Odrabiamy, być może spóźnioną lekcję, by przybliżyć do siebie narody, które są już od wielu lat wolne, ale cały czas tak mało o sobie wiedzą – mówi prezes Telewizji Publicznej Jacek Kurski. W środę rozpoczyna się Festiwal Telewizyjny Heart of Europe, czyli konkurs produkcji telewizyjnych nadawców publicznych z Europy Środkowo-Wschodniej, którego organizatorem jest TVP.

TVP domaga się uwolnienia zatrzymanej na Białorusi dziennikarki Biełsatu

TVP domaga się uwolnienia zatrzymanej na Białorusi dziennikarki Biełsatu Iryny Słaunikawej – powiedział Mateusz Matyszkowicz z zarządu TVP....

zobacz więcej

Wydarzenie organizowane jest w formie hybrydowej: w warszawskiej Kinotece, gdzie potrwa do 5 listopada i online, oraz na platformie heartofeurope.tvp.pl produkcje będą dostępne do końca miesiąca. Na festiwalu zostanie zaprezentowanych ponad 80 produkcji z 12 krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Heart of Europe w Warszawie


– Obserwujemy od wielu lat to, co dzieje się na kontynencie w rozwoju treści audiowizualnych i dochodzimy do oczywistego wniosku, że istnieje swoista specyfika Europy Środkowo-Wschodniej. Specyfika doświadczeń kulturowych, cywilizacyjnych, religijnych, ale i politycznych – mówił w środę prezes TVP Jacek Kurski.

Jak podkreślił, wydarzenie organizowane przez telewizję publiczną to szansa na odrobienie, być może spóźnionej, lekcji, by „przybliżyć do siebie narody, które są już od wielu lat wolne, ale cały czas tak mało o sobie wiedzą”.

Pomysłodawca festiwalu, członek zarządu Telewizji Polskiej Mateusz Matyszkowicz, wyjaśniając nazwę wydarzenia (tłum. „Serce Europy”) wskazywał, że serce kojarzymy z miejscem, z którego jesteśmy, z domem.

Nagrody PiK przyznane. „Oddziały terenowe Telewizji Polskiej to nasza wielka chluba”

1 października w Krakowie podczas gali 27. Przeglądu i Konkursu Dziennikarskiego Oddziałów Terenowych zostały wręczone nagrody dla dziennikarzy i...

zobacz więcej

– Ten początek politycznego wybijania się narodów musi być dopełniony przez kulturową samodzielność. Europa miała wiele pomysłów, jak nazywać naszą część świata. Był oświeceniowy pomysł, żeby była to „Europa Wschodnia” – w tym określeniu było coś wtórnego, że to jakiś nasz „wewnętrzny orient”. Był pomysł na „Europę Środkową”, taki niemiecki pomysł organizowania wokół narodów germańskich, a wiemy, że to fałsz. (…) Historia pokazuje, że tutaj bije serce Europy tak samo jak w Paryżu, w Rzymie czy gdzieś na Wyspach Brytyjskich. Posłuchajmy tego rytmu, a najlepiej zrobić to nie słowami, ale konkretnymi produkcjami, które z tych krajów przyjeżdżają – zaznacza Matyszkowicz.

Podczas festiwalu prezentowane są produkcje polskie i międzynarodowe w sześciu kategoriach: film fabularny, serial fabularny, film i serial dokumentalny, rozrywka, produkcje przeznaczone dla dzieci i młodzieży oraz digital czyli podcasty, aplikacje mobilne, projekty wieloplatformowe oraz internetowe.

Filmy będą prezentowane w językach oryginalnych z angielskimi napisami. Ale festiwal to nie tylko pokazy kinowe. Zaplanowano także panele dyskusyjne z udziałem ekspertów i zaproszonych gości.

Zobacz także: TVP zaprasza na Międzynarodowy Festiwal Telewizyjny Heart of Europe

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej