RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

#AniJednejWiecej. „Kobiety zabija legalizacja aborcji”

Fundacja wymienia liczne przypadki śmierci kobiet w wyniku aborcji (fot. Shutterstock)
Fundacja wymienia liczne przypadki śmierci kobiet w wyniku aborcji (fot. Shutterstock)

Nie milkną echa tragicznej śmierci 30-letniej kobiety, która zmarła w szpitalu w Pszczynie, będąc w 22. tygodniu ciąży. Zwolennicy aborcji i politycy opozycji winą za to obarczają Trybunał Konstytucyjny, który wyrokował niedawno ws. zaostrzenia prawa do aborcji. W poniedziałek w kilku polskich miastach zorganizowano protesty pod hasłem „#AniJednejWiecej”. Fundacja Pro – Prawo do Życia ocenia, że tragedię wykorzystuje się do tego, by poluzować przepisy dotyczące aborcji, i przekonuje, że przypadków śmierci ciężarnych kobiet z powodu błędów lekarskich było w ostatnich latach znacznie więcej.

#AniJednejWięcej. Jak politycy manipulują przepisami i treścią wyroku TK

22 września w szpitalu w Pszczynie zmarła 30-latka w 22. tygodniu ciąży. Jak podała pełnomocniczka jej rodziny, przyczyną śmierci był wstrząs...

zobacz więcej

W ostatnich dniach opinię publiczną w Polsce poruszyła historia 30-letniej kobiety, która we wrześniu trafiła do pszczyńskiego szpitala w 22. tygodniu ciąży, kiedy odeszły jej wody płodowe. U płodu już wcześniej stwierdzono wady rozwojowe. Kobieta zmarła w wyniku wstrząsu septycznego. Rodzina zmarłej stoi na stanowisku, że lekarze zbyt długo zwlekali z zakończeniem ciąży, co przyczyniło się do zgonu. Sprawę bada już prokuratura.

Śmierć kobiety w ciąży w Pszczynie


Na temat tragedii wypowiadają sie politycy opozycji. Borys Budka mówi o „piekle”, które kobietom zgotowali posłowie PiS i Konfederacji oraz Trybunał Konstytucyjny, wydanym ponad rok temu orzeczeniem ws. aborcji. Podobne opinie wyraża Barbara Nowacka z Koalicji Obywatelskiej, która uczetniczyła w proteście przed Trybunałem Konstytucyjnym. Politycy ci nie wspominają jednak, że tak przed ubiegłorocznym wyrokiem TK, jak i po nim, aborcja jest dozwolona w przypadku zagrożenia życia kobiety.

Zobacz także: Aborcja w Polsce po wyroku TK. Co zmieniło się w prawie aborcyjnym?

W odpowiedzi na akcję zwolenników aborcji pod hasłem #AniJednejWiecej Fundacja Pro – Prawo do Życia przypomina o kilkunastu przypadkach kobiet – ofiar aborcji, które zmarły w trakcie lub z powodu zabiegu.

Ofiary aborcji


Jedna z nich to Maria del Valle Gonzalez Lopez, młoda Argentynka, aktywistka proaborcyjna, która zmarła z powodu powikłań po aborcji farmakologicznej w kwietniu 2021 roku. Rok wcześniej w Wielkiej Brytanii zmarły dwie kobiety – także z powodu powikłań wywołanych pigułkami aborcyjnymi.

Broniarczyk z „Aborcyjnego Dream Teamu” chwali się aborcjami w 6. miesiącu ciąży

„To manipulowanie nastrojami społecznymi a nie rzetelne dziennikarstwo” – komentuje materiał TVN24 o aborcji w Polsce Natalia Broniarczyk....

zobacz więcej

Przytaczana jest także historia 16-latki z Papui Nowej Gwinei, gdzie „aborcja na życzenie” – podobnie jak w Polsce – jest zakazana. Nastolatka zmarła po przeprowadzeniu aborcji farmakologicznej – tak jak 44-latka z Cascais w Portugalii w 2019 roku.

Fundacja Pro – Prawo do Życia wskazuje także kilka innych przypadków śmierci kobiet, zmarłych w wyniku aborcji w szpitalach w USA, Wielkiej Brytanii czy Arabii Saudyjskiej. I przekonuje: to kobiety, o których wiemy; nie wielu o wielu innych.

Śmierć Polki jest tragedią, której prawdopodobnie mogła zapobiec lepsza opieka lekarska. Śmierć tych wszystkich opisywanych matek, które odeszły wraz ze swoimi zabijanymi dziećmi, jest tragedią, której mógł zapobiec zakaz zabijania nienarodzonych” – przekonuje fundacja.

Zobacz takze: Iwona Michałek o aborcji. Wolty posłanki Porozumienia

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej