RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zasoby internetowe Biełsatu uznane za „formację ekstremistyczną”

Celem decyzji może być wyparcie z Białorusi dziennikarzy współpracująych z Biełsatem (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)
Celem decyzji może być wyparcie z Białorusi dziennikarzy współpracująych z Biełsatem (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)

MSW Białorusi uznało osoby „zrzeszone poprzez zasoby internetowe telewizji Biełsat” za formację ekstremistyczną, poinformowało niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ). Nie wiadomo na razie, o jakie „zasoby” chodzi.

Iryna Słaunikawa uwięziona w katowni w Mińsku [WIDEO]

Iryna Słaunikawa, przedstawicielka Biełsatu na Białorusi, i jej mąż Alaksandr Łojka zostali zatrzymani w areszcie przy ul. Akreścina – powiedziała...

zobacz więcej

„Na mocy decyzji ministerstwa spraw wewnętrznych uznano za formację ekstremistyczną i zakazano działalności na terytorium Białorusi grupy obywateli, zrzeszonych poprzez zasoby internetowe Biełsat” – poinformowano w komunikacie MSW.

Wcześniej władze ostrzegały, że uczestnicy opozycyjnych kanałów i czatów w sieciach społecznościowych mogą być pociągnięci do odpowiedzialności karnej za „udział w formacji ekstremistycznej”.

Według BAŻ celem ogłoszonej w środę decyzji może być „ostateczne wyparcie z Białorusi dziennikarzy, którzy współpracują z telewizją (Biełsat), poprzez postawienie ich wobec groźby pociągnięcia do odpowiedzialności karnej za sam fakt współpracy”.

Portal nadającej z Polski białoruskojęzycznej telewizji Biełsat i jej sieci społecznościowe zostały wcześniej na Białorusi zakazane jako „ekstremistyczne”. Oznacza to, że rozpowszechnianie zamieszczonych w nich materiałów jest uważane za wykroczenie, za które grozi kara grzywny lub aresztu.

Uznanie za „formację ekstremistyczną” to o wiele poważniejszy zarzut o charakterze karnym.

Reżim Łukaszenki skazał dziennikarkę Biełsatu na areszt

Dziennikarka i przedstawicielka telewizji Biełsat na Białorusi Iryna Słaunikawa została ukarana w poniedziałek przez białoruski sąd 15 dniami...

zobacz więcej

Z niedawnej wypowiedzi przedstawiciela HUBAZiK (Głównego Departamentu MSW ds. Walki z Przestępczością Zorganizowaną i Korupcją) Wiaczesłaua Arłouskiego wynika, że administratorzy i uczestnicy kanałów i czatów w Telegramie, uznani przez struktury siłowe za szczególnie aktywnych na niwie działalności „antypaństwowej” i „zagrażającej bezpieczeństwu państwa” będą pociągani do odpowiedzialności karnej z art. dotyczącego działalności ekstremistycznej. Grozi za to do siedmiu lat pozbawienia wolności.

„Rozporządzenie (rządu z 12 października br.) reglamentuje porządek uznania za formacje ekstremistyczne tych obywateli, którzy zrzeszyli się w formację ekstremistyczną w tym przy użyciu internetu, w celu tworzenia materiałów ekstremistycznych, ich popularyzacji i rozpowszechniania” – powiedział Wiaczesłau Arłouski. Za formację ekstremistyczną grupę obywateli mogą uznać MSW i KGB.

Zatrzymanie dziennikarzy Biełsatu


W poniedziałek za „przechowywanie materiałów ekstremistycznych” (linków do publikacji na Facebooku) na 15 dni aresztu skazano oficjalną przedstawicielkę Biełsatu Irynę Słaunikawą i jej męża Alaksandra Łojkę. Parę zatrzymano w sobotę na lotnisku w Mińsku po powrocie z Egiptu.

Dwie reporterki Biełsatu, Kaciaryna Andrejewa i Daria Czulcowa, odbywają karę dwóch lat więzienia za prowadzenie relacji online z protestu upamiętniającego śmiertelnie pobitego Ramana Bandarenkę w listopadzie 2020 r.

Według monitoringu BAŻ w aresztach i więzieniach na Białorusi przebywa obecnie 29 dziennikarzy i pracowników mediów.

Czytaj także: TVP domaga się uwolnienia zatrzymanej na Białorusi dziennikarki Biełsatu

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej