RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Uzbrojeni Białorusini wtargnęli do Polski. Mieli długą broń

Najnowsze

Popularne

Do Ministerstwa Spraw Zagranicznych został we wtorek wezwany chargé d’affaires Białorusi. Ma to związek z kolejnym poważnym incydentem na granicy. Na terytorium Polski wtargnęły niezidentyfikowane, umundurowane osoby uzbrojone w broń długą.

Mieszkańcy pogranicza chcą budowy muru. „Tu jest jednomyślność”

Liczni mieszkańcy terenów sąsiadujących z granicą polsko-białoruską są za powstaniem zapory. Tłumaczą, że będą się czuć bezpieczniej; wielu zwraca...

zobacz więcej

Jak przekazał rzecznik MSZ Łukasz Jasina, we wtorek 2 listopada chargé d’affaires Republiki Białorusi Aleksander Czesnowski został wezwany do ministerstwa.

– Został przyjęty przez Sekretarza Stanu prof. Piotra Wawrzyka. Rozmowa dotyczyła wtargnięcia na terytorium Polski z terytorium Republiki Białorusi niezidentyfikowanych, umundurowanych osób uzbrojonych w broń długą. Incydent miał miejsce w nocy z 1 na 2 listopada – przekazał rzecznik.

Wiceminister Piotr Wawrzyk przekazał stronie białoruskiej stanowczy protest wobec naruszenia polskiej granicy państwowej, „podkreślając, że działania podejmowane w ostatnich tygodniach przez władze Białorusi noszą coraz bardziej wyraźne znamiona celowej eskalacji”.

– Wiceszef polskiej dyplomacji zaznaczył, że tego typu działania są nie do przyjęcia przez stronę polską i nie będą przez nią akceptowane. Podkreślił, że Polska jest zdeterminowana, by chronić własne granice i granice zewnętrzne Unii Europejskiej. Przekazał także, że wspólnie z całą społecznością demokratycznych państw wspólnoty euroatlantyckiej będziemy konsekwentnie przeciwstawiać się zorganizowanej przez Mińsk nielegalnej migracji. Wiceminister zapowiedział skierowanie do MSZ Republiki Białorusi noty protestacyjnej oraz wezwał stronę białoruską do natychmiastowego wyjaśnienia incydentu – poinformował Jasina.

W związku z incydentem Komendant Główny Straży Granicznej do swojego odpowiednika na Białorusi wystosował pismo z prośbą o wyjaśnienie sytuacji.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych poinformował, że do tego zdarzenia doszło 2 listopada o godz. 1.45 w nocy. Polscy żołnierze zauważyli trzy umundurowane osoby z bronią długą. „Po próbie nawiązania kontaktu przez polski patrol, nieznane osoby przeładowały broń, a potem oddaliły się w kierunku Białorusi” – przekazał.

Z informacji portalu tvp.info wynika, że osoby te zauważono około 200 metrów od polskiej granicy w okolicach Białowieży. Osoby te nie miały oznaczeń na mundurach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej