RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zmiany w Sądzie Najwyższym. Fogiel: Ma być dużo mniejszy

Sąd Najwyższy ma być dużo mniejszy. Chodzi o to, żeby sądy powszechne były bliżej obywateli, żeby te sprawy nie były ograniczone wyłącznie rejonem – powiedział w programie „#Jedziemy” w TVP Info poseł Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel, pytany o założenia reformy sądów.

Prezes SN o „politycznym aktywizmie” części sędziów. Wydała oświadczenie

Pełne poparcie i solidarność z sędziami, których orzeczenia uchylają lub lekceważą niektórzy sędziowie powołani przed 2018 r. wyraziła w...

zobacz więcej

„Rzeczpospolita” pisze, że poznała szczegóły zmian w Sądzie Najwyższym. Gazeta donosi, że w ramach zapowiadanych zmian w sądownictwie Sąd Najwyższy ma przejść rewolucyjną zmianę porównywalną z utworzeniem na nowo tego sądu po zmianach ustrojowych z 1989 r.

Według dziennika gruntownie zreformowany SN nie będzie duży, bo zamiast obecnych pięciu izb, byłyby tylko dwie: Izba Prawa Publicznego i Izba Prawa Prywatnego. Gazeta twierdzi, że orzekali w SN będą wyłącznie zweryfikowani przez KRS sędziowie; pozostali odejdą na emeryturę lub do sądów powszechnych.

O to, jak będzie wyglądał Sąd Najwyższy po reformie, pytany był w TVP Info poseł PiS i wicerzecznik tej partii Radosław Fogiel. – Trwają ustalenia, coś jeszcze może się zmienić – zaznaczył.

Jak dodał, koncepcja SN jest taka, że ma on pełnić rolę „wyłącznie w tych najważniejszych kwestiach dotyczących spraw zasadniczych”.

– Sąd Najwyższy ma być też dużo mniejszy, chodzi o to, żeby sądy powszechne były bliżej obywateli, żeby te sprawy nie były ograniczone wyłącznie rejonem – mówił dodając, że „chodzi o to, żeby można było dać możliwość podziału tej pracy”.

Sędziowie kwestionowali KRS i TK oraz powołanie I prezes SN. Reaguje rzecznik dyscyplinarny

Po zawiadomieniu prezes krakowskiego sądu okręgowego podjęto czynności wyjaśniające w sprawach sędziów SO w Krakowie. Chodzi m.in. o publiczne...

zobacz więcej

W niedzielę wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki powiedział w TVP Kraków, że projekt ustawy o Izbie Dyscyplinarnej trafi do Sejmu prawdopodobnie za tydzień i nie dotyczy tylko Izby Dyscyplinarnej i będzie to „całościowa, kolejna próba reformowania wymiaru sprawiedliwości”.

Jak dodał, ustawa zlikwiduje dotychczasową Izbę Dyscyplinarną, ponieważ ta się nie sprawdziła. Ustawa ma też przynieść nowy system dyscyplinowania sędziów.

– Nie będzie tak, że sędziowie nie będą poza kontrolą jakąkolwiek – jak to było dotychczas – podkreślił Terlecki.

Także wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk zapewnił w niedzielę w TVN 24, że ustawa ws. Izby Dyscyplinarnej będzie pokazana w najbliższych dniach. Dodał, że zmiany nie będą dotyczyły tylko likwidacji tej izby, ale obejmą stworzenie całego systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej