RAPORT

Wojna na Ukrainie

Czechy. Koalicja zawiązana. Kiedy nowy rząd?

Peter Fiala (fot. PAP/EPA/STRINGER)
Peter Fiala (fot. PAP/EPA/STRINGER)

Po kilkunastogodzinnym maratonie dwie koalicje wyborcze SPOLU i PIRSTAN uzgodniły program nowego rządu i porozumiały się w sprawie struktury centroprawicowego gabinetu Petra Fiali, lidera prawicowej Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS). Umowa koalicyjna z udziałem obu aliansów wyborczych ma być podpisana w przyszły poniedziałek. Partia ODS Fiali należy w Parlamencie Europejskim do frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, więc blisko współpracuje z Prawem i Sprawiedliwością.

„Na korytarzach PE przerażenie”. Przyszły premier Czech sojusznikiem Kaczyńskiego

Wiele wskazuje na to, że premierem Czech zostanie Petr Fiala z ODS (partii należącej do tej samej frakcji PE co PiS). Polityk ten z uznaniem...

zobacz więcej

Liderzy pięciu ugrupowań politycznych, które w wyborach do Izby Poselskiej 8 i 9 października zdobyły większość 108 mandatów, startując w nich jako dwie koalicje: SPOLU i PIRSTAN, potwierdzili gotowość do podpisania umowy koalicyjnej. Wynegocjowany program rządu i jego strukturę muszą jeszcze zaakceptować kierownicze gremia poszczególnych partii, ale przyjmuje się, że umowa koalicyjna będzie podpisana w poniedziałek, w rekordowo krótkim czasie od ogłoszenia wyników wyborów parlamentarnych.

We wtorek uzgodniono, że w skład nowego gabinetu Petra Fiali wejdzie, poza premierem, jeszcze 17 ministrów, o dwóch więcej niż w kończącym urzędowanie gabinecie Andreja Babisza.

Podział ministerstw


Koalicja SPOLU będzie miała w rządzie 10 ministrów. Tworzącym ten sojusz wyborczy ODS, KDU-CzSL (Unii Chrześcijańskiej i Demokratycznej – Czechosłowackiej Partii Ludowej) oraz ruchowi Tradycja Odpowiedzialność Dobrobyt (TOP09) przypadną resorty finansów, obrony, pracy, transportu, rolnictwa, zdrowia, środowiska, sprawiedliwości, kultury oraz nowo utworzone stanowisko ministra do spraw nauki, badań i innowacji.

Druga z koalicji – PIRSTAN, czyli partia Piratów oraz ruch Burmistrzowie i Niezależni (STAN), ma mieć siedem stanowisk. Policy reprezentujący PIRSTAN obejmą teki szefów resortu spraw wewnętrznych, przemysłu, szkolnictwa, rozwoju regionalnego, spraw zagranicznych oraz dwa nowe stanowiska ministerialne do spraw legislacyjnych oraz spraw europejskich. Petr Fiala na konferencji prasowej po wtorkowych rozmowach koalicyjnych nie chciał mówić o sprawach personalnych, ale według nieoficjalnych informacji w mediach ministrem finansów ma być przedstawiciel ODS Zdeniek Stanjura, ministrem spraw wewnętrznych lider ruchu STAN, Vit Rakuszan, ministrem zdrowia Vlastimil Valek, a ministrem spraw zagranicznych przedstawiciel Piratów Jan Lipavski.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Prezydent od 10 października przebywa w Centralnym Szpitalu Wojskowym w Pradze na oddziale intensywnej opieki medycznej. Informacji na temat stanu zdrowia głowy państwa i zdolności do wypełniania obowiązków konstytucyjnych jest niewiele. Fiala powiedział, że spotka się z prezydentem, gdy Zeman zostanie przeniesiony z OIOM na zwyczajny oddział szpitalny. Terminu tego transferu nie sprecyzował.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej