RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rosja ponownie zaatakuje Ukrainę? Kijów o koncentracji wojsk

Rosja gromadzi wojska przy granicy z Ukrainą (fot. Wiki 4.0/Accidental Geniu)
Rosja gromadzi wojska przy granicy z Ukrainą (fot. Wiki 4.0/Accidental Geniu)

Według stanu z początku listopada przy granicach Ukrainy i na terytorium okupowanym jest 90 tys. rosyjskich żołnierzy – podało we wtorek wieczorem ministerstwo obrony Ukrainy. W komunikacie resort podkreślił, że uważnie obserwuje sytuację przy granicy z Rosją i na tymczasowo okupowanych terytoriach Krymu oraz obwodu donieckiego i ługańskiego (w Donbasie).

Amerykański okręt na Morzu Czarnym. Putin: Możemy spojrzeć na niego przez celownik

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w poniedziałek, że na okręt marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych Mount Whitney, który wpłynął na Morze...

zobacz więcej

„Fakty, które są przekazywane przez organy wywiadowcze Ukrainy, znajdują potwierdzenie podczas wymiany informacji z naszymi partnerami w sprawie sytuacji bezpieczeństwa wokół Ukrainy” – czytamy.

„Według danych Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony zgodnie ze stanem z początku listopada przy naszej granicy i na tymczasowo okupowanych terytoriach Federacja Rosyjska skoncentrowała zgrupowania wojsk (sił) o łącznej liczebności około 90 tys. ludzi” – napisano.

Następnie ministerstwo wskazuje, że w ich skład wchodzą wojska 8 i 20 Armii Południowego i Zachodniego Okręgu Wojskowego oraz siły i środki rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Oprócz tego w pobliżu granicy stacjonują pewne siły 4 i 6 Armii Sił Powietrznych i Obrony Przeciwlotniczej Federacji Rosyjskiej.

Na niekontrolowanych przez Kijów częściach obwodów donieckiego i ługańskiego rozlokowane są i działają dwa korpusy rosyjskich wojsk okupacyjnych – napisano.

W drugim półroczu 2021 r. w pobliżu granicy Ukrainy dowództwo sił zbrojnych Rosji przeprowadziło serię dowódczo-sztabowych manewrów o dużej skali - kontynuuje resort. Jak dodaje, zaangażowano do nich siły Południowego i Zachodniego Okręgu Wojskowego i pewne siły 41 Armii Centralnego Okręgu Wojskowego i Sił Powietrznodesantowych.

NATO wstrzymało działalność w Rosji. Miedwiediew powtarza zarzuty

Zgodnie z decyzją strony rosyjskiej od poniedziałku wstrzymały działalność w Moskwie instytucje NATO: wojskowa misja łącznikowa i biuro...

zobacz więcej

Po zakończeniu wskazanych działań siły 41 Armii pozostały w europejskiej części Rosji, w tym w rejonie miasta Jelnia w obwodzie smoleńskim, około 260 km od granicy z Ukrainą.

Napięcie w regionie


„Należy zaznaczyć, że Federacja Rosyjska okresowo sięga po praktyki przerzucania i gromadzenia jednostek wojskowych w celu utrzymania napięcia w regionie i politycznego nacisku na sąsiednie kraje” – podsumowano.

Wcześniej w poniedziałek amerykański serwis Politico podał, że zdjęcia satelitarne pokazują, iż Rosja ponownie gromadzi wojska przy granicy z Ukrainą. Z kolei w niedzielę o sprawie pisał dziennik „Washington Post”; zaznaczył, że ponowne gromadzenie rosyjskich wojsk w pobliżu granicy z Ukrainą wzbudziło zaniepokojenie niektórych urzędników w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow nazwał te doniesienia „świadomą dezinformacją”. Według niego sytuacja przy rosyjsko-ukraińskiej granicy w ostatnich dniach się nie zmieniła. Stwierdził też, że należy porównać zdjęcia satelitarne: „niech pokażą zdjęcia, które były tam miesiąc temu, dwa tygodnie temu – zobaczycie te same zdjęcia”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Ministerstwo obrony w Kijowie oświadczyło w poniedziałek, odnosząc się do medialnych publikacji, że gromadzenie wojsk przy ukraińskich granicach jest elementem działań „informacyjno-psychologicznych”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej