RAPORT

Wojna na Ukrainie

Niemcy i PO zmartwieni budową CPK. „Znamy te zarzuty z Deutsche Welle i Sputnika” [WIDEO]

Przez lata rozwijano w Polsce taki model, w którym Polska w ruchu lotniczym miała być takim zapleczem lotnisk niemieckich: miała tam dostarczać pasażerów, tam dostarczać biznes. Program inwestycyjny CPK będzie służył Polsce, a nie Niemcom – powiedział w TVP Info wiceminister infrastruktury Marcin Horała, odnosząc się do refleksji niemieckich mediów nad polskim lotniskiem, które może odebrać część ruchu portom we Frankfurcie, Monachium czy Berlinie. Poseł PO Paweł Poncyljusz ma jednak wątpliwości.

„Trzaskowski nie chce 150 tys. miejsc pracy, bo mamy lotnisko w Berlinie”

Szacuje się, że powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego to co najmniej 150 tysięcy nowych miejsc pracy. Rozumiem, że Rafał Trzaskowski nie chce...

zobacz więcej

Polski rząd chce do 2027 roku zrealizować projekt megalotniska, które może być konkurentem dla lotnisk we wschodnich i środkowych Niemczech. „Czy już wkrótce znacznie więcej ruchu lotniczego będzie kierowane przez Polskę?” – zastanawia się we wtorek portal gazety „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. „Projekt mógłby być konkurentem dla lotnisk we wschodnich i środkowych Niemczech” – dodaje portal.

Horała odpowiada na zarzuty wobec CPK


Centralny Port Komunikacyjny był wielokrotnie atakowany przez polską opozycję, a prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski domagał się od rządu wstrzymania inwestycji, nazywając ją „gigantomanią”. Sugerował, że Polsce niepotrzebna jest taka inwestycja, skoro „mamy lotnisko w Berlinie”.

Zobacz także: Trzaskowski, CPK i „nowa solidarność”. Nie nowa, z Niemcami – Znam te zarzuty z Deutsche Welle i ze Sputnika – stwierdził we wtorek wiceminister Marcin Horała, wskazując na wybrzmiewającą w podobnych twierdzeniach niemiecką i rosyjską narrację. Pełnomocnik rządu ds. CPK w programie „Gość Wiadomości” mówił, że „jeżeli popatrzymy na wielkość Polski i innych państw europejskich, to (tamtejsze lotniska) obsługują w proporcji znacznie więcej pasażerów: rocznie tylu, ilu jest mieszkańców w danym kraju, często kilkukrotnie więcej, to przykład choćby Amsterdamu, Wiednia, Helsinek”. Wiceszef resortu infrastruktury dodał, że w Polsce przez lata budowano porty lotnicze w systemie rozproszonym – nie było planu budowy jednego dużego hubu międzykontynentalnego, gdzie – jak mówił – mógłby się rozwinąć LOT, wskutek czego Polacy, by korzystać z lotów dalekiego zasięgu, musieli udawać się do Frankfurtu lub Monachium.

„Alarm!”. CPK budzi obawy mieszkańców. Słusznie?

Ma sprawić, że staniemy się światowym graczem w podniebnej branży. Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego budzi emocje wśród części sąsiadów,...

zobacz więcej

– LOT miał też problem strukturalny: był duszony, nie miał jak się rozwinąć do roli dużej konkurencyjnej linii, bo nie miał lotniska, na którym mógłby budować macierzysty hub – podkreślił Horała.

Poseł PO: Stracą porty regionalne


Poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Poncyljusz wyraził wątpliwość dotyczącą sensu budowy od zera nowego wielkiego portu lotniczego. Stwierdził, że stracą nad tym polskie porty regionalne. Jego zdaniem trudno oczekiwać, że nowe lotnisko mogłoby przejąć ruch lotniczy z Niemiec.

– Zazwyczaj takie lotniska buduje się pod konkretne linie lotnicze, które mają na tyle rozbudowaną siatkę połączeń, że nie mieszczą się na swoich docelowych – stwierdził przedstawiciel PO.

Zobacz także: Szef Ryanair wściekły na Polskę. W całym sporze chodzi o... 2 euro?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej