RAPORT

Pogarda

Tusk wspomina Adamowicza i oskarża Kaczyńskiego. Co przemilczał?

Donald Tusk i mowa nienawiści (fot. PAP/Mateusz Marek)
Donald Tusk i mowa nienawiści (fot. PAP/Mateusz Marek)

Najnowsze

Popularne

Donald Tusk poinformował, że otrzymał list z pogróżkami, podobnie jak kilku innych polityków Platformy Obywatelskiej. W nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych lider PO o narastającą w Polsce falę nienawiści oskarżył Jarosława Kaczyńskiego. Tymczasem obiektem ataków był niedawno również m.in. Paweł Kukiz. W pełnym wulgaryzmów spocie Platformy polityka nazywano „k***wą”. Z kolei w jednym ze swoich wpisów Tusk dehumanizował przedstawicieli polskiego rządu, nazywając ministrów „wieprzami na rozkaz kaczora”.

Brudziński o Tusku: To jest hodowanie drugiego Cyby

Nie milkną echa niedzielnej manifestacji zwołanej przez Donalda Tuska. „To jest hodowanie drugiego Cyby. Nikt nie wprowadził do polskiej polityki...

zobacz więcej

Obraźliwe listy, których autor grozi adresatom śmiercią, otrzymało kilku polityków PO.

Tusk przytacza list z pogróżkami


Donald Tusk przypomniał w krótkim nagraniu zamieszczonym we wtorek wieczorem na Twitterze, że zamordowany w 2019 r. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz miałby dziś 56 lat. I właśnie – jak dodał – w dniu jego urodzin otrzymał list. Zacytował też te fragmenty wiadomości, które – jak zastrzegł – „nadają się do zacytowania”.

– Wpakuję ci nóż desantowy w brzuch, jak Stefan W. temu – tu wulgaryzm – Adamowiczowi – powiedział Tusk, przytaczając jedną z fraz korespondencji. – I kończy się list słowami: „jesteś skazany na śmierć za zdradę ojczyzny. Wyrok wydano w imieniu Polski podziemnej” – cytował lider PO.

„Fala nienawiści”


Jego zdaniem w ostatnich miesiącach i tygodniach w Polsce „narasta fala nienawiści, pogardy, coraz częściej także przemocy”, a odpowiedzialny za to jest prezes PiS.

– Jarosławie Kaczyński, jesteś za to bezpośrednio odpowiedzialny - jako szef obozu władzy i jako wicepremier do spraw bezpieczeństwa. Jesteś odpowiedzialny za narastanie tej fali, za rosnący niepokój, rosnący strach. Nie zostawimy tej sprawy, nie będziemy milczeć i wiedz jedno: nie damy się zastraszyć – mówi w nagraniu Donald Tusk.

Mowa nienawiści polityków PO


Politycy PO i jej lider ostrzegają przed konsekwencjami mowy nienawiści. Równie często sięgają jednak po nią jako formę politycznej walki z partią rządzącą. Dość przypomnieć choćby spotkania Donalda Tuska z inicjatorką hasła „j***ć PiS” Martą Lempart ze Strajku Kobiet. Nniektórzy politycy PO zachęcają zresztą publicznie do skandowania tego hasła. Po objęciu przez niego sterów w partii, Platforma Obywatelska umieściła w internecie pełen wulgaryzmów spot, z którego dowiadujemy się, że Paweł Kukiz jest „ku***ą”, a jego postawa w czasie głosowania nad ustawą medialną to „sku***syństwo”. Ostatnia internetowa aktywność Tuska to – jak oceniają internauci – działalność twitterowego trolla. W jednym z wpisów obrażał przedstawicieli polskiego rządu, nazywając ministrów „wieprzami na rozkaz kaczora”.

Kilka dni temu Tusk stwierdził też, że gdy słyszy pytania od TVP, czuje się jak podczas przesłuchania przez SB. Z kolei Radosław Sikorski napisał europosłance PiS, żeby „walnęła się w zatłuszczony łeb”. Komentując te słowa europosłanka Beta Kempa zauważyła, że Sikorski przekroczył „granice pogrywania”. – Jeśli nie będą wyciągnięte konsekwencje i polityka w Polsce dalej będzie iść w tym kierunku, to rzut beretem, by bić kobiety. Jestem pewna, że (Sikorski – red.) byłby w stanie to zrobić – stwierdziła europosłanka Solidarnej Polski na antenie Polsat News.

Język agresywnego ataku na swych politycznych adwersarzy zapoczątkował sam Donald Tusk z sejmowej mównicy od „moherowych beretów”. Później wyrosło hasło „odbierz babci dowód”.

Zobacz także: – Ekspert o języku PO: dehumanizacja przeciwnika, próba generalna przed atakiem na rząd

Zobacz także: – Kogo atakował Sok z Buraka? Przypominamy hejterskie treści [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej