RAPORT

Tusk kontra Tusk

Ciężarna zmarła w szpitalu. Minister zdrowia zlecił kontrolę

Ministerstwo sprawdzi bieg wypadków (fot. PAP/Roman Zawistowski)
Ministerstwo sprawdzi bieg wypadków (fot. PAP/Roman Zawistowski)

Minister zdrowia Adam Niedzielski polecił prezesowi NFZ przeprowadzenie kontroli w szpitalu w Pszczynie – potwierdził w rozmowie z portalem tvp.info rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. To w tym szpitalu zmarła 30-letnia kobieta.

Administracja Bidena chce zablokować zakaz aborcji dzieci z bijącym sercem

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych zwrócił się do Sądu Najwyższego o zablokowanie obowiązującej od września w Teksasie ustawy...

zobacz więcej

– Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi kontrolę. Wolelibyśmy się nie wypowiadać do czasu zakończenia kontroli. Jest to sytuacja dosyć dramatyczna. Każde dodatkowe słowo zaogniające tę sytuację i napięcie jest niepotrzebne – zaznaczył rzecznik prasowy resortu zdrowia.

Pełnomocniczka rodziny zmarłej kobiety Jolanta Budzowska opublikowała w poniedziałek komunikat w związku ze sprawą. Rodzina zmarłej potwierdza w nim, że 22 września 2021 r. w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie zmarła 30-letnia kobieta, będąca w 22. tygodniu ciąży. Zgłosiła się tam z żywą ciążą z powodu odpłynięcia płynu owodniowego.

Śmierć matki z Pszczyny: co ją spowodowało?


„Przy przyjęciu stwierdzono bezwodzie i potwierdzono zdiagnozowane wcześniej wady wrodzone płodu. W toku hospitalizacji płód obumarł. Po niespełna 24 godzinach pobytu w szpitalu zmarła także pacjentka. Przyczyną śmierci był wstrząs septyczny. Zmarła pozostawiła męża i córkę” – zaznaczono w komunikacie. Według prawniczki pacjentka w trakcie pobytu w szpitalu w wiadomościach wysyłanych do członków rodziny i przyjaciół relacjonowała, że „zgodnie z informacjami przekazywanymi jej przez lekarzy, przyjęli oni postawę wyczekującą, powstrzymując się od opróżnienia jamy macicy do czasu obumarcia płodu, co wiązała z obowiązującymi przepisami ograniczającymi możliwość legalnej aborcji” – dodano.

Wyjaśniono, że w związku zawiadomieniem rodziny o możliwości popełnienia przestępstwa tzw. błędu medycznego, sprawą zajmuje się Prokuratura Regionalna w Katowicach; ocena prawidłowości udzielonych zmarłej świadczeń leczniczych zostanie dokonana przez odpowiednie organy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej