RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Niemcy zaniepokojeni budową CPK. „Polacy przejmą większość ruchu lotniczego”

„Frankfurter Allgemeine Zeitung” pisze o planowanym megalotnisku na Mazowszu i zastanawia się nad skutkami powstania Centralnego Portu Komunikacyjnego dla portów lotniczych w Niemczech. „Czy już wkrótce znacznie więcej ruchu lotniczego będzie obsługiwane przez Polskę?” – martwi się niemiecki dziennik. „Budowa lotniska budzi kontrowersje. Krytyka pochodzi od opozycji, inicjatyw obywatelskich i linii lotniczych. Rząd podtrzymuje jednak swoje poparcie dla projektu, który mógłby konkurować z lotniskami we wschodnich i środkowych Niemczech” – pisze „FAZ”.

Horała o CPK: W 2027 roku podróż pociągiem z Warszawy do Łodzi zajmie 45 minut

Pełnomocnik rządu do spraw CPK Marcin Horała powiedział, że w 2027 r. podróż pociągiem z Warszawy do Łodzi zajmie 45 minut. Gość Programu 1....

zobacz więcej

„Jedna z tras kolejowych, która przebiegać będzie z CPK, ma połączyć polskie lotnisko z Frankfurtem nad Odrą i zredukować prawie o połowę czas podróżowania między Berlinem a Warszawą. Niewykluczone zatem, że berlińczycy będą w przyszłości podróżować z nowego lotniska w Polsce” – czytamy w „FAZ”.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, na nowe lotnisko można będzie z Berlina szybciej dojechać pociągiem niż na lotnisko we Frankfurcie nad Menem. Jak pisze „FAZ”, w przeciwieństwie do powstającego z gigantycznym opóźnieniem nowego lotniska Berlin-Brandenburgia nowy port lotniczy ma oferować także dużą liczbę połączeń międzykontynentalnych.

„Czy zatem już wkrótce znacznie więcej ruchu lotniczego będzie obsługiwane przez Polskę?” – pyta dziennik, a krótszy czas podróży może zachęcić Niemców do wybrania polskiego lotniska.

Jak zauważa „FAZ”, polski rynek podróży lotniczych jest jednym z najszybciej rozwijających się na świecie. W 2004 r., kiedy Polska przystępowała do UE, ponad 8,8 mln osób w Polsce podróżowało samolotami. 15 lat później już ponad 50 mln.

Budowa CPK ma się rozpocząć w 2023 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej