RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Formuła 1. Ważna zmiana przepisów od przyszłego roku

Max Verstappen i jego koledzy będą mieli więcej sprintów (fot.  Bryn Lennon/Getty Images)
Max Verstappen i jego koledzy będą mieli więcej sprintów (fot. Bryn Lennon/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

W przyszłym roku w Formule 1 ma być sześć sprintów kwalifikacyjnych przed wyścigami Grand Prix – poinformował dyrektor sportowy cyklu Ross Brawn. W tym sezonie wprowadzono ten system kwalifikacji przed trzema wyścigami.

Robert Kubica wystartuje w długodystansowych mistrzostwach świata

Robert Kubica, który w tym sezonie ścigał się w dwóch wyścigach Formuły 1, wystartuje w dwóch ostatnich rundach długodystansowych mistrzostw świata...

zobacz więcej

W nowej formule, która po raz pierwszy została zastosowana w połowie lipca na Silverstone przed Grand Prix Wielkiej Brytanii, w piątek kierowcy walczą o pola startowe do sobotniego sprintu, którego wyniki decydują o miejscach na starcie do niedzielnego wyścigu.

Sprint jest rozegrany na dystansie 100 km. Pole position zdobywa ten, kto pierwszy minie linię mety. Kierowcy z pierwszych trzech miejsc otrzymują dodatkowe punkty do klasyfikacji mistrzostw świata Formuły 1 – odpowiednio trzy, dwa i jeden.

Nowe bolidy


– Zasadniczo uzgodniliśmy z zespołami, że w przyszłym roku odbędzie się sześć kwalifikacyjnych wyścigów sprinterskich. Nasz punkt widzenia jest taki, że powinniśmy podejmować stopniowe, a nie radykalne kroki. Częściowo dlatego, że będziemy mieli nowe samochody i musimy najpierw zmierzyć wpływ tej zmiany w przepisach technicznych – oświadczył Brawn na konferencji prasowej online.

– Oddani fani nie zostali jeszcze przekonani, ale wygląda na to, że dzięki kwalifikacjom sprinterskim przyciągnęliśmy młodszych kibiców – ocenił. Drugie kwalifikacje sprinterskie odbyły się 11 września przed Grand Prix Włoch, a trzecie zaplanowano na 13 listopada przed Grand Prix Brazylii.

Po 17 z 22 wyścigów w klasyfikacji generalnej kierowców prowadzi Holender Max Verstappen (Red Bull) przez Brytyjczykiem Lewisem Hamiltonem i Finem Vallerim Botasem (obydwaj Mercedes). Robert Kubica zajmuje 20. miejsce.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej