RAPORT

Wojna na Ukrainie

Koronawirus. Pierwszy kraj zatwierdził nową szczepionkę przeciw COVID-19

Szczepionka firmy Novavax jest podawana w dwóch dawkach (fot. PAP/EPA/DEDI SINUHAJI)
Szczepionka firmy Novavax jest podawana w dwóch dawkach (fot. PAP/EPA/DEDI SINUHAJI)

Szczepionka przeciwko COVID-19 amerykańskiego przedsiębiorstwa Novavax została warunkowo dopuszczona do obrotu w Indonezji – przekazał Agencji Reutera prezes firmy Novavax Stanley Erck. To pierwszy kraj, w którym będzie stosowany ten preparat.

Wzrost dynamiki zakażeń. „Szpital na Stadionie Narodowym będzie uruchomiony”

Szpital tymczasowy dla pacjentów z COVID-19 na Stadionie Narodowym będzie znów uruchomiony – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski....

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

W 2021 r. do Indonezji ma dotrzeć 20 mln dawek podawanej w dwóch zastrzykach szczepionki. Preparat przeznaczony dla Indonezji będzie produkowany w Indiach przez firmę Serum Institute of India (SII).

Novavax złożył już wnioski o dopuszczenie swojej szczepionki do obrotu między innymi w Wielkiej Brytanii, Australii, Indiach i na Filipinach. Według prezesa Ercka ich zatwierdzenie w tych krajach to kwestia „raczej tygodni niż miesięcy”.

EMA ocenia wyniki badań


Wyniki badań klinicznych dotyczące skuteczności i bezpieczeństwa szczepionki są też na bieżąco oceniane przez Europejską Agencję Leków (EMA). W ramach wspólnego programu zakupu szczepionek Unia Europejska zamówiła 100 mln dawek preparatu Novavax z opcją na dostawę kolejnych 100 mln dawek.

Szczepionka Novavax jest również oceniana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Akceptacja WHO umożliwi rozprowadzanie preparatu w ramach programu COVAX, którego celem jest dostarczanie szczepionek do krajów rozwijających się.

Novavax i SII zobowiązały się do dostarczenia dla COVAX 1,1 mld dawek szczepionki. Prezes Erck zapowiedział, że pierwsze dostawy dla COVAX zostaną wysłane jeszcze w tym roku. Według badań klinicznych szczepionka Novavax ma blisko 90 proc. skuteczności w zapobieganiu infekcji koronawirusem.

Na początku października polska firma biotechnologiczna Mabion przekazała, że zawarła wartą około 1,46 mld zł umowę z Novavaxem na produkcję szczepionki przeciw COVID-19. Seryjna produkcja szczepionki w Polsce ma się rozpocząć w grudniu 2021 r. Umowę wsparł finansowo Polski Fundusz Rozwoju.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej