RAPORT

Pogarda

Berlińscy policjanci ćwiczyli na pomniku ofiar Holokaustu

Pomnik Pomordowanych Żydów w Europie (fot. Meißner/ullstein bild via Getty Images)
Pomnik Pomordowanych Żydów w Europie (fot. Meißner/ullstein bild via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Policjanci robili pompki, wykorzystując do ćwiczeń bloki Pomnika Pomordowanych Żydów w Europie. Zdarzenie miało miejsce w Berlinie 23 maja. O incydencie poinformowały niemieckie media, które dotarły do nagrań wideo, wykonanych przez samych funkcjonariuszy. Autentyczność materiału potwierdziła Barbara Slowik, szefowa berlińskiej policji, która przeprosiła za zaistniałą sytuację i zapowiedziała zbadanie sprawy.

Steinmeier: Żydzi w Niemczech są poniżani i brutalnie atakowani

Żydzi w Niemczech nadal są wyśmiewani, poniżani i brutalnie atakowani – uważa prezydent Frank-Walter Steinmeier. Dodaje, że „ubolewa nad ciągłym...

zobacz więcej

Dzienniki „Bild” oraz „Berliner Zeitung” poinformowały w poniedziałek rano o nagraniach, mających ukazywać umundurowanych funkcjonariuszy w Berlinie, wykonujących ćwiczenia sportowe na blokach Pomnika Pomordowanych Żydów w Europie. Policja potwierdziła, że nagranie jest autentyczne i przedstawia siły policyjne.

Pomnik ofiar Holokaustu upamiętnia 6 milionów Żydów, zamordowanych przez Niemców. Ten nietypowy pomnik, zajmujący powierzchnię ok. 19 tys. mkw., składa się z blisko 2,7 tys. betonowych bloków różnej wielkości. „Chociaż jest to zabronione, niektórzy wykorzystują tę przestrzeń jako miejsce na piknik, opalanie się lub rozrywkę” – podkreśla „Berliner Zeitung”.

Jak wskazuje gazeta, nagrania zostały wykonane najprawdopodobniej przez samych policjantów telefonem komórkowym. Do incydentu miało dojść w niedzielę 23 maja.

„Pokazują one funkcjonariuszy z bronią, umundurowanych, uprawiających sport na blokach pomnika w dzień Zielonych Świątek” – podał niemiecki dziennik.

Antysemityzm w Niemczech. „Ataki na Żydów możliwe w każdej chwili”

Straszna rzeczywistość jest taka, że na niemieckich ulicach można być otwarcie antysemitą, można grozić i stosować przemoc – alarmuje w wywiadzie...

zobacz więcej

Policjanci należeli do sił wsparcia, rozmieszczonych w centrum stolicy z powodu kilku demonstracji, mających się odbywać tego dnia w dzielnicy rządowej.

Za zaistniałą sytuację w poniedziałek przeprosiła szefowa berlińskiej policji. – Pomnik jest miejscem pamięci i upamiętnienia sześciu milionów Żydów, ofiar Holocaustu, a także miejscem pamięci dla teraźniejszości i przyszłości – zaznaczyła Barbara Slowik

– Zachowanie kolegów jest lekceważeniem tego, co symbolizuje ten pomnik, i nie jest adekwatne do szacunku, jaki powinien mu być okazywany i jaki okazuje mu berlińska policja – podkreśliła szefowa służby mundurowej w Berlinie.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Przepraszając, podkreśliła też „bardzo dobrą współpracę ze społecznością żydowską”. Slowik zapowiedziała, że incydent zostanie zbadany zgodnie z prawem i przepisami.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej