RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Morawiecki na COP26. Poruszy m.in. kwestie związane ze sprawiedliwą transformacją

Premier Mateusz Morawiecki przybył na szczyt klimatyczny COP26 do Glasgow; podczas spotkania głów państw i szefów rządów ma poruszyć m.in. kwestie związane z solidarnością, sprawiedliwą transformacją, tanią energią i czystym środowiskiem.

„Macie 48 godzin”. Brytyjczycy stawiają Francji ultimatum po serii gróźb

Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss wyznaczyła 48-godzinne ultimatum na rozwiązanie sporu z Francją o prawa do połowów, zanim Wielka...

zobacz więcej

W tym roku szczyt klimatyczny odbywa się w Glasgow w Wielkiej Brytanii.  COP26 rozpoczął się w niedzielę i potrwa do 12 listopada. Szef polskiego rządu weźmie udział w najważniejszej części konferencji ONZ, czyli szczycie liderów – spotkaniu wysokiego szczebla głów państw i szefów rządów.

– Podczas spotkania premier Morawiecki poruszy kwestie związane m.in. z solidarnością, sprawiedliwą transformacją, dobrą pracą, tanią energią i czystym środowiskiem – zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Jak wskazał, w sesji plenarnej, w której będzie uczestniczył polski premier, głos zabiorą także m.in. prezydent USA Joe Biden, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Kanady Justin Trudeau.

Celem COP26 jest ustabilizowanie stężeń gazów cieplarnianych na poziomie, który zapobiegałby groźnej ingerencji człowieka w system klimatyczny. Poziom ten powinien zostać osiągnięty w takim czasie, aby umożliwić ekosystemom naturalną adaptację do zmian klimatu, zapewnić niezakłóconą produkcję i umożliwić rozwój gospodarczy w sposób zrównoważony.

Von der Leyen: W polskim KPO konieczne jest zobowiązanie ws. likwidacji Izby Dyscyplinarnej

Chcemy umieścić w tym planie wyraźne zobowiązanie dot. likwidacji Izby Dyscyplinarnej, zakończenia lub reformy reżimu dyscyplinarnego i rozpoczęcia...

zobacz więcej

Müller poinformował, że dyskusje podczas COP26 będą skupiały się wokół: utrzymania globalnej skali wzrostu temperatury do maksymalnego poziomu 1,5 st. Celsj. przez uzyskanie od państw ambitnych celów redukcji emisji do 2030 r., opracowania pakietu pomocowego dla państw rozwijających się, czy upowszechniania wiedzy na temat znaczenia realizacji celów porozumienia paryskiego.

– Polska podkreśla, że działania te muszą uwzględniać uwarunkowania społeczne i gospodarcze. Transformacja energetyczna musi odbywać się w sprawiedliwy sposób i zapewniać bezpieczeństwo obywateli – podkreślił Müller.

Ramowa konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (Conference of the Parties UNFCCC) to międzynarodowa umowa określająca zakres współpracy dotyczącej ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Konwencja podpisana została podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych na temat Środowiska i Rozwoju w 1992 r. w Rio de Janeiro.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
UNFCCC weszła w życie 21 marca 1994 r. Obecnie skupia 196 krajów. Pierwszy szczyt COP odbył się w 1995 r. Polska dwukrotnie była gospodarzem Konferencji, które odbyły się w Poznaniu – COP19 w 2008 r. i Katowicach – COP24 w 2018 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej