RAPORT

Pogarda

Setki zniczy w miejscu porwania ks. Jerzego Popiełuszki

Lokalna społeczność pamięta o kapelanie Solidarności (fot. PAP/Wojciech Kryński)
Lokalna społeczność pamięta o kapelanie Solidarności (fot. PAP/Wojciech Kryński)

Najnowsze

Popularne

Setki zniczy płonie przed krzyżem w Górsku k. Torunia, w miejscu porwania ks. Jerzego Popiełuszki przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa 19 października 1984 roku. Lokalna społeczność pamięta o kapelanie Solidarności w Dzień Wszystkich Świętych, zostawiając przy pomniku kwiaty i wiązanki.

Kwesty na cmentarzach w całej Polsce. Wolontariusze zbierają środki

W dniu Wszystkich Świętych na cmentarzach w całej Polsce odbywają się kwesty. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na m.in. ratowanie...

zobacz więcej

W Górsku k. Torunia nazwiska Popiełuszko nie trzeba nikomu przypominać. W tej miejscowości poza krzyżem jest m.in. Centrum Edukacji Młodzieży im. bł. ks. Popiełuszki, które powstało w 2014 roku.

Reporter PAP spotkał w tej miejscowości osoby, który postanowiły w Dniu Wszystkich Świętych zapalić znicze przy krzyżu w miejscu porwania kapelana Solidarności.

„Nasz męczennik”


– To nasz męczennik. My, jako ludzie wierzący, jesteśmy przekonani, że po życiu na ziemi jest dalej życie wieczne. Ci, którzy od nas odeszli, wspierają nas modlitwą – powiedziała pani Maria. Podkreśliła, że liczba kwiatów i zniczy przy pomniku pokazuje pamięć lokalnej społeczności. Część z nich stanęła tam podczas październikowej rocznicy śmierci błogosławionego księdza, ale w poniedziałek dostawiane są kolejne znicze i kwiaty.

– Dzisiaj jest Dzień Wszystkich Świętych, dlatego trudno byłoby nam nie odwiedzić tego miejsca. Przesłanie „zło dobrem zwyciężaj” jest w ludziach cały czas żywe w postaci miłosierdzia” – dodała pani Maria.

Akcja „Znicz”. Zatrzymano wielu nietrzeźwych kierowniców

W niedzielę rozpoczęła się coroczna akcja „Znicz” wymierzona w kierowców zagrażających bezpieczeństwu osób udających się na groby bliskich. Głównym...

zobacz więcej

Białe i czerwone znicze


W poniedziałek w okolicach południa ruch na tej nekropolii był duży. Wiele osób łączyło wizytę na grobach najbliższych z odwiedzeniem pomnika upamiętniającego śmierć ks. Popiełuszki.

Znicze przy pomniku brutalnie zamordowanego duchownego są głównie białe i czerwone. Wierni ustawiają je w kształt krzyża.

Ks. Popiełuszko został zatrzymany i porwany przez funkcjonariuszy SB w Górsku, gdy wracał z Bydgoszczy – gdzie w kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników odprawił mszę świętą za ojczyznę – do swojej parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie.


Jak się okazało, był to etap męczeńskiej śmierci kapłana, wiodącej dalej przez Toruń do Włocławka, gdzie SB-ecy wrzucili go zmaltretowanego do Wisły.

W miejscu porwania ks. Popiełuszki w Górsku stoi pochylony krzyż betonowy, wyglądający jakby ktoś go niósł. Został odsłonięty w 2000 r. Jednak pierwszy, drewniany krzyż w tym miejscu został ustawiony przez mieszkańców wsi, ale po pięciu dniach został usunięty przez milicję. Na to miejsce ustawiane były kolejne drewniane krzyże, ale w nocy znikały.

Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. w Okopach koło Suchowoli (Podlaskie). Po powstaniu Solidarności stał się jej duchowym przywódcą. Był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął z rąk SB jesienią 1984 r. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej