RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Amerykański okręt na Morzu Czarnym. Putin: Możemy spojrzeć na niego przez celownik

Władimir Putin o amerykańskich siłach zbrojnych w Europie (fot. Sergei Savostyanov\TASS via Getty Images)
Władimir Putin o amerykańskich siłach zbrojnych w Europie (fot. Sergei Savostyanov\TASS via Getty Images)

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w poniedziałek, że na okręt marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych Mount Whitney, który wpłynął na Morze Czarne można popatrzeć przez lornetkę „albo przez celownik odpowiednich systemów obrony”.

Rosja ściąga wojsko na granicę z Ukrainą

W pobliżu granicy z Ukrainą mają miejsce ruchy rosyjskich wojsk, które wzbudzają obawy w USA i Europie – informuje „Washington Post”.

zobacz więcej

Podczas narady w Soczi poświęconej problemom przemysłu obronnego Rosji Putin ocenił, że jego kraj powinien doskonalić swoje systemy obrony powietrzno-kosmicznej. – Jest to wprost związane z tym, że wiodące kraje pracują nad perspektywicznymi ofensywnymi systemami ataku – powiedział. Dodał, że Rosja zauważa tendencję niektórych krajów „do podważenia istniejącego parytetu”.

Putin o amerykańskich siłach w rejonie Bałtyku i Morza Czarnego


Dodał następnie: „wymaga tego również ogólna sytuacja wojskowo-polityczna, w tym rosnąca intensywność przelotów lotnictwa NATO w pobliżu Rosji i pojawianie się okrętów Sojuszu w wodach Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego”.

USS Mount Whitney udał się na Morze Czarne w celu przeprowadzenia wspólnych operacji z siłami Sojuszu Północnoatlantyckiego. Poinformowało o tym na Twitterze dowództwo Szóstej Floty marynarki wojennej USA.

„Okręt flagowy Szóstej Floty Mount Whitney (...) z personelem 6. Floty i NATO rozpoczął północny tranzyt na Morze Czarne, by prowadzić działania z naszymi sojusznikami NATO i partnerami w regionie!” – czytamy w komunikacie. Ukraiński portal Europejska Prawda, który cytuje w poniedziałek ten komunikat, przypomina, że pod koniec minionego tygodnia amerykańskie i natowskie dowództwo ogłosiło początek operacji na Morzu Śródziemnym i Czarnym. Jej celem ma być zagwarantowanie bezpieczeństwa i stabilności w regionie – wskazuje serwis.

Okręt uczestniczył uprzednio w operacjach na Oceanie Atlantyckim, na Morzu Śródziemnym i Karaibskim, a także na Oceanie Indyjskim – przypomina Europejska Prawda. Od 2005 roku Mount Whitney stacjonuje w porcie Gaeta we Włoszech.

Zobacz także: Berlin jednym głosem z Moskwą. Krytykują Ukrainę za użycie dronów w Donbasie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej