RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Onet analizuje, jak „pokochać polexit”. „Za krytykę rządu odbierać obywatelstwo?”

Od lewej: Andrzej Stankiewicz z Onetu i Donald Tusk (fot. Forum/Krzysztof Jarosz; PAP/Mateusz Marek)
Od lewej: Andrzej Stankiewicz z Onetu i Donald Tusk (fot. Forum/Krzysztof Jarosz; PAP/Mateusz Marek)

Najnowsze

Popularne

„PiS w sprawie polexitu nie mówi szczerze o tym, co myśli, co rozważa i co bierze pod uwagę. Bo o polexicie myśli, rozważa go i bierze pod uwagę” – ocenia Andrzej Stankiewicz z Onetu. W obszernej analizie dziennikarz, który chwilę wcześniej w tym samym temacie „przepytywał” Donalda Tuska, jednoznacznie sugeruje, że Polska wyjdzie z Unii Europejskiej, jeśli Prawo i Sprawiedliwość wygra kolejne wybory, bo „Jarosław Kaczyński jest wrogiem UE”. Czy ktoś, kto krytykuje rząd RP, powinien zrzec się polskiego obywatelstwa? – podsuwa analogię publicysta Samuel Pereira, konfrontując ją z tezami propagowanymi przez Onet i szefa PO.

Żakowski: Żadnego polexitu nie będzie. Opowiadając o nim, Tusk traci wiarygodność

Donald Tusk stworzył niepotrzebnie problem mówiąc o polexicie, bo oczywiście żadnego polexitu nie będzie – ocenił Jacek Żakowski. Zaznaczał też, że...

zobacz więcej

Szef portalu tvp.info zauważa, że w ostatnim czasie temat polexitu jest szczególnie intensywnie wałkowany przez liderów Platformy Obywatelskiej i antyrządowe media w Polsce. Tematowi temu poświęcono w ubiegłotygodniowym wywiadzie Donalda Tuska dla Onetu – o czym pisaliśmy w tym artykule.

Stankiewicz o polexicie


Współtwórca wywiadu Andrzej Stankiewicz w kolejnym artykule analizuje, jak „wyjście z Unii Europejskiej staje się naturalnym kierunkiem polityki PiS”. „Wrogość Kaczyńskiego wobec UE jest naturalną konsekwencją jego poglądów i jego zachłanności na władzę” – pisze dziennikarz Onetu i ocenia, że prezes PiS „podsyca konflikt z Unią”.

„Kaczyński zawsze był, jest i będzie politykiem antyniemieckim. Dlatego każdy projekt polityczny, w którym Niemcy odgrywają zasadniczą rolę — a tak jest w Unii, choćby ze względu na siłę gospodarczą Berlina — jest przez niego traktowany wrogo” – twierdzi Stankiewicz. Premier Mateusz Morawiecki, jego rząd i polityczne zaplecze PiS wielokrotnie podkreśla, że – zgodnie choćby z proeuropejskimi sympatiami zdecydowanej większości Polaków – do żadnego polexitu się nie przymierza. Temat zresztą wybrzmiewa głównie w ustach polityków opozycji. Mimo to Stankiewicz zaznacza, że do polexitu może dojść już w kolejnej kadencji, jeśli wybory wygra PiS.

Krytykować Brukselę to polexit? A krytykować rząd?


Tego typu retoryka jest zbieżna z coraz mocniej promowanymi w mediach groźbami kreślonymi przez liderów Platformy Obywatelskiej, na co wskazuje na Twitterze Pereira.

„Niech Andrzej Stankiewicz, Donald Tusk itp. wyobrażą sobie spin pt. Ktoś kto krytykuje rząd RP musi się zrzec polskiego obywatelstwa. Absurdalne, prawda? Tak samo głupi jest spin, że będąc w UE nie można krytykować sposobu zarządzania instytucjami UE przez brukselskich polityków” – ocenia publicysta. Zobacz także: Morawiecki w Sejmie: Polexit to fake news i ordynarne kłamstwo Tuska [WIDEO]
teraz odtwarzane
Morawiecki w Sejmie: Polexit to fake news i ordynarne kłamstwo Tuska

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej