Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że zarzuty ze strony UE pod adresem Białorusi i Rosji dotyczące związku tych krajów z kryzysem migracyjnym na granicy z Białorusią są „na wpół histeryczne” i „niegodne poważnych polityków”.
Czterech kolejnych tzw. kurierów podejrzanych o transport od granicy z Białorusią nielegalnych imigrantów, zatrzymała minionej doby policja w...
zobacz więcej
– Na wpół histeryczne krzyki dochodzące z niektórych państw UE, iż Białoruś przy pomocy Rosji świadomie zarządza potokami uchodźców są niegodne poważnych polityków – powiedział Ławrow.
Szef MSZ oświadczył też, że ludzie, którzy próbują przedostać się z Białorusi na terytorium Unii Europejskiej nie chcą pozostawać na Białorusi, a chcą przedostać się do Unii Europejskiej. Jednak apele, by Białoruś nie wpuszczała uchodźców są sprzeczne z prawem międzynarodowym – dodał Ławrow.
Agencja TASS, która cytuje słowa ministra, wskazała w tym kontekście, że rosnących problemów z nielegalną migracją z terytorium Białorusi doświadcza Łotwa. Od 10 sierpnia służby łotewskie uniemożliwiły 1903 osobom przekroczenie granicy. 6 października Łotwa rozpoczęła budowę ogrodzenia z drutu kolczastego na granicy z Białorusią.
– No i jak przyjaciele? Jeśli nie byliście w Bagdadzie, Bagdad przyjedzie do was – takie słowa słychać na opublikowanym przez Tadeusza Giczana,...
zobacz więcej
W połowie września Aleksander Łukaszenko mówił, że władze białoruskie nigdy nie rościły sobie pretensji do obcych terytoriów, a Mińsk nieustannie stara się o pokój i przyjaźń w stosunkach ze wszystkimi krajami. – Sąsiedzi są nam dani przez Boga, jak każdemu innemu państwu. W odniesieniu do wszystkich innych państw dążymy do życia w pokoju i przyjaźni. Nigdy nie zasadzaliśmy się na cudzy kawałek ziemi – powiedział.
Zobacz też:
Żaryn: Łukaszenka ponosi odpowiedzialność za szlak migracyjny i los migrantów
– Nawet nie wspominamy im (Polsce i innych krajom Europy Zachodniej) dzisiaj o tym, że Białystok i Białostocczyzna to są ziemie białoruskie, że Wilno to też białoruskie miasto i ziemie wokół. Przecież o tym nie mówimy – mówił wtedy.
Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. 30 września Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni, dzień później opublikowano rozporządzenie prezydenta w tej sprawie.Już ponad 9 tys. żołnierzy pełni służbę na granicy polsko-białoruskiej. Straż Graniczną wspierają żołnierze wojsk operacyjnych oraz Żandarmeria Wojskowa. @terytorialsi cały czas prowadzą operacje #SilneWsparcie w obszarze przygranicznym. pic.twitter.com/Qqd9SJ5K4O
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) October 31, 2021