RAPORT

Pogarda

Kryzys migracyjny. Ławrow wybiela Rosję i Białoruś

Najnowsze

Popularne

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że zarzuty ze strony UE pod adresem Białorusi i Rosji dotyczące związku tych krajów z kryzysem migracyjnym na granicy z Białorusią są „na wpół histeryczne” i „niegodne poważnych polityków”.

Czterech „kurierów” i 470 imigrantów. Raport z granicy

Czterech kolejnych tzw. kurierów podejrzanych o transport od granicy z Białorusią nielegalnych imigrantów, zatrzymała minionej doby policja w...

zobacz więcej

– Na wpół histeryczne krzyki dochodzące z niektórych państw UE, iż Białoruś przy pomocy Rosji świadomie zarządza potokami uchodźców są niegodne poważnych polityków – powiedział Ławrow.

Szef MSZ oświadczył też, że ludzie, którzy próbują przedostać się z Białorusi na terytorium Unii Europejskiej nie chcą pozostawać na Białorusi, a chcą przedostać się do Unii Europejskiej. Jednak apele, by Białoruś nie wpuszczała uchodźców są sprzeczne z prawem międzynarodowym – dodał Ławrow.

Agencja TASS, która cytuje słowa ministra, wskazała w tym kontekście, że rosnących problemów z nielegalną migracją z terytorium Białorusi doświadcza Łotwa. Od 10 sierpnia służby łotewskie uniemożliwiły 1903 osobom przekroczenie granicy. 6 października Łotwa rozpoczęła budowę ogrodzenia z drutu kolczastego na granicy z Białorusią.

„Jeśli nie byliście w Bagdadzie, Bagdad przyjedzie do was”. Migranci na ulicach Mińska [WIDEO]

– No i jak przyjaciele? Jeśli nie byliście w Bagdadzie, Bagdad przyjedzie do was – takie słowa słychać na opublikowanym przez Tadeusza Giczana,...

zobacz więcej

W połowie września Aleksander Łukaszenko mówił, że władze białoruskie nigdy nie rościły sobie pretensji do obcych terytoriów, a Mińsk nieustannie stara się o pokój i przyjaźń w stosunkach ze wszystkimi krajami. – Sąsiedzi są nam dani przez Boga, jak każdemu innemu państwu. W odniesieniu do wszystkich innych państw dążymy do życia w pokoju i przyjaźni. Nigdy nie zasadzaliśmy się na cudzy kawałek ziemi – powiedział.

Zobacz też: Żaryn: Łukaszenka ponosi odpowiedzialność za szlak migracyjny i los migrantów

– Nawet nie wspominamy im (Polsce i innych krajom Europy Zachodniej) dzisiaj o tym, że Białystok i Białostocczyzna to są ziemie białoruskie, że Wilno to też białoruskie miasto i ziemie wokół. Przecież o tym nie mówimy – mówił wtedy.

Żaryn: Nasza reakcja musi być jednoznaczna


Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn komentując działania białoruskiego reżimu napisał na Twitterze, że „działania Łukaszenki to celowy plan destabilizacji Polski, Litwy, Łotwy a docelowo całej Unii Europejskiej”.

„Migranci są narzędziem do osiągnięcia wrogich nam celów. Operacja Łukaszenki koresponduje z agresywnym oddziaływaniem Rosji na Zachód, którego strategicznym celem jest rozbicie NATO i UE oraz dominacja nad Europą Środkową” – podkreślał.

Jak dodał, działań Białorusi przeciwko Polsce, Litwie i Łotwie „nie można analizować w oderwaniu od wieloletniej polityki Putinowskiej Rosji wymierzonej w Zachód”. „Dlatego nasza reakcja musi być jednoznaczna” – zaznaczył. Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. 30 września Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni, dzień później opublikowano rozporządzenie prezydenta w tej sprawie.

Od sierpnia br. Straż Graniczna zanotowała ponad 28,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski, z czego blisko 17,3 tys. w samym październiku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej