RAPORT

Pogarda

Berlin jednym głosem z Moskwą. Krytykują Ukrainę za użycie dronów w Donbasie

Zakupione przez Ukrainę tureckie drony TB2 (fot. Mykola Lararenko / Handout/Anadolu Agency/Getty Images)
Zakupione przez Ukrainę tureckie drony TB2 (fot. Mykola Lararenko / Handout/Anadolu Agency/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Ukraina mierzy się z krytyką po użyciu w Donbasie uzbrojonego drona Bayraktar TB2, w odpowiedzi na ostrzał „rosyjsko-terrorystycznych wojsk” wspieranych przez Rosję separatystów. Po krytyce ze strony Kremla głos zabrały także władze w Berlinie. Rzeczniczka niemieckiego MSZ potępiła działania ukraińskiego wojska, przestrzegając przed... eskalacją walk w regionie. „To o tyle specyficzne, że takich samych reakcji nie widać było wcześniej wobec ponawianych naruszeń wspomnianych porozumień (mińskich), które pojawiały się za sprawą separatystów” – zauważa portal defence24.pl.

Doradca Merkel: Niemcy zadbały, by pozbawić Ukrainę szans na wstęp do UE i NATO

Wieloletni doradca ds. polityki zagranicznej niemieckiej kanclerz ujawnia kulisty działań dyplomacji RFN. – Angela Merkel zawsze pamiętała o tym,...

zobacz więcej

We wtorek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że ukraińskie siły w Donbasie po raz pierwszy w celu bojowym wykorzystały turecki dron Bayraktar. Była to odpowiedź na atak przeprowadzony z użyciem baterii haubic D-30 „rosyjsko-terrorystycznych wojsk”, które prowadziły ostrzał pozycji sił ukraińskich w okolicach miejscowości Hranitne. Dwóch ukraińskich żołnierzy zostało rannych, jeden z nich zmarł.

Zdecydowana odpowiedź Ukrainy w Donbasie


Według sztabu bezzałogowy aparat latający nie przekraczał linii rozgraniczenia i bombą kierowaną zniszczył jedną armatę. „Po tym ostrzały ukraińskich pozycji zakończyły się” – dodano. Tego dnia „siły przeciwnika” – jak informowała strona ukraińska – 13 razy złamały zawieszenie broni, w tym przy wykorzystaniu uzbrojenia zabronionego przez porozumienia mińskie.

I to właśnie ustaleń z Mińska z 2015 roku tak ochoczo broni teraz – co dość oczywiste – Rosja. Bardziej zaskakujący jest jednak głos Niemiec w tej kwestii – oceniają eksperci.

Co mówią Niemcy?


„Niemcy, głosem rzeczniczki niemieckiego resortu spraw zagranicznych Andrei Sasse, nagle bardzo stanowczo stanęli na straży porozumień mińskich. Ostrze krytyki kierując właśnie wobec działań wojska Ukrainy, podkreślając możliwość eskalacji walk. Trzeba odnotować, że jest to o tyle specyficzne, że takich samych reakcji nie widać było wcześniej wobec ponawianych naruszeń wspomnianych porozumień, które pojawiały się za sprawą separatystów. Tych zaś obserwowano całą gamę, jeśli chodzi o ostatni czas, nie mówiąc już o ostrzale artyleryjskim który spowodował tak naprawdę poderwanie TB2” – komentuje portal defence24.pl. Wcześniej to właśnie Rosja krytykowała nie tylko Ukrainę ale i Turcję za podpisanie kontraktu na drony Bayraktar TB2.

Zełenski: To odpowiedź na ofensywę separatystów


Prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski protestuje przeciwko tego typu oskarżeniom i podkreśla, że jego państwo „nie prowadzi żadnych działań ofensywnych, a jedynie odpowiada na naruszenia zasad przez stronę separatystów”, która to zresztą wywołała konflikt zbrojny.

Bayraktar TB2 to maszyna o długości 6,5 metra i 12-metrowej rozpiętości skrzydeł. Może pokonać maksymalnie 4 tys. km. Dron porusza się z prędkością do 222 km na godzinę, a praktyczny pułap, na którym może operować, wynosi 6750 metrów. Ukraina kupiła od Turcji sześć takich dronów w 2018 roku, a później zdecydowano się na zamówienie kolejnych 24 sztuk.

Zobacz także: Niemieckie media z uznaniem o nowym polskim uzbrojeniu. Krytykują postawę Berlina

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej