RAPORT

Tusk kontra Tusk

Złe wieści dla opozycji. Chodzi o debatę w PE

Polacy krytycznie oceniają ataki polskich polityków na polski rząd (fot.PAP/EPA/FREDERICK FLORIN / POOL)
Polacy krytycznie oceniają ataki polskich polityków na polski rząd (fot.PAP/EPA/FREDERICK FLORIN / POOL)

Zdecydowana większość badanych krytycznie ocenia zachowanie części opozycji, która atakowała polski rząd na forum Parlamentu Europejskiego i wzywała do nakładania sankcji finansowych na Polskę – tak wynika z sondażu pracowni Social Changes na zlecenie wpolityce.pl.

Zmiany poparcia na podium. Nowy sondaż do Sejmu

Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w niedzielę, zdecydowanie wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość – wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster dla...

zobacz więcej

W połowie października Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której głęboko ubolewa nad decyzją polskiego Trybunału Konstytucyjnego z 7 października. Określa ją „jako atak na europejską wspólnotę wartości i prawa jako całość”. Twierdzi też, że Trybunał nie ma mocy prawnej i został przekształcony „w narzędzie legalizacji bezprawnych działań władz”.

W rezolucji, która ma charakter niewiążący i została przyjęta 502 głosami, przy 153 przeciw i 16 wstrzymujących się, PE żąda m.in., aby pieniądze podatników UE nie były przekazywane rządom, które „rażąco, celowo i systematycznie podważają wartości europejskie”, oraz wzywa Komisję Europejską i Radę Europejską do działania.

Wcześniej polskich racji w PE bronił premier Mateusz Morawiecki, zaś niektórzy polscy europosłowie (Platformy Obywatelskiej, PSL i SLD) wzywali Unię do działania i nakładania kar na Polskę.

Polityk PO chciał błysnąć znajomością cen. Sprawdziliśmy, czy mówił prawdę

Rok 2021 przyniósł duży wzrost inflacji, a co za tym idzie w górę poszły ceny podstawowych produktów spożywczych nie tylko w Polsce, ale też w...

zobacz więcej

Uczestników sondażu pracowni Social Changes zapytano, jak oceniają zachowanie tych polityków opozycji, którzy wzywają do karania Polski.

Z badania wynika, że aż 55 proc. badanych ocenia takie działania „zdecydowanie negatywnie” lub „raczej negatywnie”. Z kolei 24 proc. respondentów akceptuje bądź pochwala wzywanie do nakładania kar. Serwis podaje, że są to przede wszystkim wyborcy Koalicji Obywatelskiej.

Z badania wynika też, że w ocenie 54 proc. respondentów opozycja nie powinna atakować polskiego rządu na forum Parlamentu Europejskiego. Przeciwnego zdania jest 29 proc. badanych.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym. Badanie zostało przeprowadzone na próbie 1067 osób.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej