RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kradną z kościołów Ciało Pańskie, by profanować je podczas Halloween na czarnych mszach

W momencie konsekracji hostia staje się Ciałem Chrystusa (fot. Shutterstock)
W momencie konsekracji hostia staje się Ciałem Chrystusa (fot. Shutterstock)

Kiedy zbliża się Halloween, w wielu kościołach w Hiszpanii dochodzi do kradzieży konsekrowanych hostii z zamiarem wykorzystania ich w praktykach satanistycznych. Zgodnie z wiarą katolicką, od momentu konsekracji opłatek staje się prawdziwym ciałem Chrystusa.

Stołeczny ratusz z odsieczą sprawcom profanacji figury Chrystusa

Wiceprezydent Warszawy, Aldona Machnowska-Góra miała zadzwonić do jednej z działaczek LGBT oferując w imieniu władz miasta pomoc prawną – twierdzi...

zobacz więcej

Do profanacji hostii dochodzi od co najmniej 10 lat, odkąd Halloween zyskuje na popularności również w Hiszpanii. – Największym świętem satanisty jest właśnie Halloween, święto śmierci. To nie jest zabawa dla dzieci – podkreśliły źródła w Konferencji Episkopatu Hiszpanii, na które powołał się dziennik „ABC” w niedzielę.

Znany hiszpański egzorcysta ks. Jose Antonio Fortea poinformował, że profanacje mają miejsce w wielu diecezjach, ale „media zwykle o tym nie informują”. – Wielu księży także nie powiadamia o tego typu kradzieżach, obawiając się, że upublicznienie spowoduje „efekt domina” – dodał.

Według ks. Fortei, intencją około jednej trzeciej kradzieży w kościołach jest profanacja, czyli znieważenie symbolu lub przedmiotu sakralnego. Konsekrowane hostie są używane do odprawiania tzw. czarnych mszy, w których czczony jest szatan.

– To karykatura mszy katolickiej – wskazał egzorcysta. - Modlitwy odmawiane są w odwrotnej kolejności, wzywając szatana. Dla tych, którzy rozumieją satanizm jako filozofię, Bóg jest dyktatorem, który nie daje człowiekowi wolności, a szatan jest wyzwolicielem. Z tego powodu sataniści profanują i niszczą to, co najbardziej święte: konsekrowane hostie – wyjaśnił.

Według eksperta ds. sekt Luisa Santamarii nie jest możliwe monitorowanie grup satanistycznych, gdyż są one zwykle małe i rozrzucone po całym kraju. – Często dowiadujemy się o nich od sil bezpieczeństwa państwa – powiedział.

Santamaria wskazał, ze Halloween ma „wyraźny element okultystyczny”, chociaż popularna fiesta przebierańców wygląda na całkowicie oderwaną od jej okultystycznego pochodzenia. – Każda forma ezoteryzmu, jak magia rytualna, spirytyzm, prądy „New Age” zwykle są bramą dla satanizmu – ostrzegł.

Przeczytaj także: W USA nasilają się kradzieże hostii. Parafianie obawiają się satanistów

Innym celem kradzieży hostii w kościołach jest chęć użycia ich w prowokacji w sztuce – dodał. Jako przykład przypomniał sprawę performera Abla Azcony, który w 2015 r. ułożył z 242 konsekrowanych hostii słowo „pederastia”. Hostie zebrał, kiedy symulował przyjmowanie komunii podczas mszy św. (jest to możliwe podczas rozdawania Ciała Pańskiego na rękę). – Mierny artysta musi uciekać się do prowokacji, aby zaistnieć i mieć swoje 5 minut w telewizji – ocenił Santamaria.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Wiary katolickiej nie można porównać z wiarą satanistów - podkreślił. - Satanizm jest zawsze otoczony tajemnicą, a ludzie, którzy się mu oddają, tak naprawdę nigdy nie pływają w przepychu i kończą w brudnych miejscach. Satanizm jest mniejszościowy, nie ma daru wytrwałości – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej