RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Polscy twórcy docenieni. Wyróżnienia na Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku

Złotego Gołębia za krótki film animowany wywalczyła Marta Pajek (fot. PAP/Stanisław Rozpędzik)
Złotego Gołębia za krótki film animowany wywalczyła Marta Pajek (fot. PAP/Stanisław Rozpędzik)

Srebrnego Gołębia w kategorii dokumentu pełnometrażowego na zakończonym w niedzielę 64. Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku, zdobył polski filmowiec Karol Pałka. Złotego Gołębia za krótki film animowany wywalczyła Marta Pajek.

„Galaktyka Lema”. W Rzymie rozpoczyna się impreza poświęcona twórczości pisarza

Na rzymskim uniwersytecie La Sapienza rozpoczyna się we wtorek trzydniowa impreza „Galaktyka Lema”. Współorganizuje ją Instytut Polski w Rzymie.

zobacz więcej

Polski operator i filmowiec Karol Pałka został nagrodzony przez międzynarodowe jury festiwalu Srebrnym Gołębiem i 6 tys. euro nagrody za swój pełnometrażowy debiut dokumentalny „Bukolika”. Film opowiada o życiu matki i córki, żyjących samotnie na wsi – „inaczej, gdzieś na obrzeżach świata”.

Jury w uzasadnieniu podkreśliło „świeże i nowatorskie podejście” polskiego artysty, a także „wrażliwość i delikatność w przedstawieniu bohaterek”.

Z kolei Złoty Gołąb w kategorii najlepszego krótkometrażowego dokumentu trafił w ręce polskiej animatorki Marty Pajek. Jury uhonorowało jej animację „Figury niemożliwe i inne historie I” jako „złożoną eksplorację przemijania, życia i śmierci”.

W tej samej kategorii, ex-equo z Pajek, Złotym Gołębiem nagrodzony został Kubańczyk Alejandro Alonso za film „Otchłań”. Oprócz statuetek, Alonso i Pajek otrzymali po 3 tys. euro nagrody pieniężnej.

Ceremonia wręczenia nagród z udziałem publiczności miała miejsce w sobotę wieczorem w kinie festiwalowym CineStar w Lipsku.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej