RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Czarnek: Znajomość najnowszej historii jest warunkiem rozumienia rzeczywistości

Przemysław Czarnek poinformował, że nie wiadomo jeszcze, jaki będzie ostateczny program przedmiotu (fot. PAP/Rafał Guz)
Przemysław Czarnek poinformował, że nie wiadomo jeszcze, jaki będzie ostateczny program przedmiotu (fot. PAP/Rafał Guz)

Najnowsze

Popularne

Znajomość najnowszej historii jest warunkiem rozumienia rzeczywistości – wskazał w niedzielę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, uzasadniając plany wprowadzenia przedmiotu „Historia i teraźniejszość”.

Czarnek: Dzieciom w szkole należy się porcja prawdziwych informacji o rodzinie

Atak na rodzinę jest tak potężny, że dzieciom w szkole należy się porcja prawdziwych informacji o rodzinie – mówił minister edukacji i nauki...

zobacz więcej

Szef MEiN był pytany na antenie radiowej Jedynki o prace nad przedmiotem „Historia i teraźniejszość”, który od nowego roku szkolnego ma być wprowadzony w szkołach ponadpodstawowych.

– Wszyscy, którzy mają dzieci w wieku lat dwudziestu paru, dwudziestu czy licealnym wiedzą, że z nauczaniem historii drugiej połowy XX i początku XXI wieku jest wielki problem w Polsce, i to nie od teraz – ocenił minister.

Zdaniem szefa MEiN problem ten nawarstwił się i spotęgował, kiedy wprowadzono gimnazja.

Zobacz także: Czarnek o nauce zdalnej: Niezwykle szkodliwa dla dzieci i młodzieży

– Przez wiele lat, wiele roczników dzieci i młodzieży uczyło się historii mniej więcej do drugiej wojny światowej, a jeśli była druga wojna to także nie do samego końca. Jeśli ktokolwiek uczył się historii drugiej połowy XX wieku, przejścia Polski przez komunizm, dojścia do niepodległości, to byli ewentualnie tylko ci, którzy zdawali maturę z historii, ale też w bardzo ograniczonym zakresie – powiedział Czarnek.

– Wszyscy mamy świadomość tego, że żeby rozumieć rzeczywistość, to trzeba wiedzieć skąd się ona wzięła. (...) Jeśli wiele roczników dzisiejszej młodzieży nie ma pojęcia o tym, co się działo pod koniec drugiej wojny światowej, w drugiej połowie dwudziestego wieku, i w Polsce, i w Europie, i na świecie, to skąd może rozumieć rzeczywistość, która ją ogarnia. To problem, który jest od wielu, wielu lat – dodał.

Maląg: Polityka państwa idzie w kierunku inwestowania w polskie rodziny

Polityka państwa idzie w kierunku wspierania i inwestowania w polskie rodziny. Będziemy stwarzać możliwości, aby młodzi ludzie mieli poczucie...

zobacz więcej

Minister wyjaśniał, że „Historia i Teraźniejszość” to przedmiot, który będzie uczył o historii drugiej połowy XX wieku i początku XXI w. – Chcemy uczyć tego młodzież od pierwszej klasy szkoły ponadpodstawowej, przez pierwszą i być może także drugą klasę – podał minister.

– Chcemy dotrzeć do wszystkich z informacjami, prawdą, na temat tego, co działo się od drugiej wojny światowej do początku XXI wieku, bo znajomość najnowszej historii jest warunkiem rozumienia rzeczywistości – podkreślił.

Indoktrynacja?


Minister poinformował, że nie wiadomo jeszcze, jaki będzie ostateczny program tego przedmiotu. – Opozycja krzyczy o indoktrynacji nie wiedząc jeszcze, co tam będzie. Ja też nie wiem, co tam będzie. Zwracam się więc do opozycji: proszę nie mierzyć innych swoją miarą. My będziemy przekazywać prawdę – stwierdził Czarnek.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Zaakcentował, że nad programem pracuje zespół ekspertów, w składzie którego są historycy m.in. prof. Grzegorz Kucharczyk, prof. Mieczysław Ryba i dr Robert Derewenda, a także członkowie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, nauczyciele – „ludzie, którzy są znawcami historii XX w., mają wiedzę i doświadczenie w nauczaniu”. – Ja się to tego nie wtrącam” – zapewnił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej