RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Rosja ściąga wojsko na granicę z Ukrainą

Ruchy widać na zdjęciach satelitarnych (fot. Leonid Faerberg/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Ruchy widać na zdjęciach satelitarnych (fot. Leonid Faerberg/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

W pobliżu granicy z Ukrainą mają miejsce ruchy rosyjskich wojsk, które wzbudzają obawy w USA i Europie – informuje „Washington Post”.

„Jeśli nie byliście w Bagdadzie, Bagdad przyjedzie do was”. Migranci na ulicach Mińska [WIDEO]

– No i jak przyjaciele? Jeśli nie byliście w Bagdadzie, Bagdad przyjedzie do was – takie słowa słychać na opublikowanym przez Tadeusza Giczana,...

zobacz więcej

Anonimowi urzędnicy mówią o wzmożonym ruchu zarówno wojsk jak i sprzętu na zachodniej flance Rosji. „WP" zauważa, że do ruchów dochodzi w ostatnich kilku tygodniach co ma związek z zaostrzeniem stosunków między NATO a Rosją.

Przypomijmy, Moskwa zamknęła swoją misję przy Sojuszu w Brukseli po tym, jak wydalono ośmiu jej członków podejrzewanych o szpiegostwo.

Zdjęcia satelitarne pokazuję, że siły z 41. Armii Połączonych Sił Zbrojnych Rosji, zwykle stacjonującej w syberyjskim mieście Nowosybirsk, po ćwiczeniach nie wróciły na Syberię, a zamiast tego połączyły się z innymi siłami rosyjskimi w pobliżu granicy z Ukrainą.

Zdjęcia pokazują też, że rosyjska 1. Armia Pancerna, przemieszcza personel i materiały pod granicę z Ukrainą.

Jak podaje Biełsat, Ukraińska Prawda przypomniała, że w czwartek rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała, że Zachód ma przestać przekazywać Ukrainie broń. Porównała ją ze strzelbą, która „na pewno wystrzeli w ostatnim akcie”. Z kolei rzecznik Władimira Putina Dmitrij Pieskow oświadczył, że dostawy tureckich dronów bojowych Bayraktar TB2 „mogą destabilizować sytuację w Zagłębiu Donieckim”. We wtorek zostały one użyte przez ukraińskie wojsko po raz pierwszy do ataku na haubice separatystów, które ostrzeliwały miejscowość Hranitne – czytamy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej