RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Halloween i 14,5 mln dyń na śmietniku. Duży problem marnowania żywności

Spada też odsetek osób, które nigdy nie próbowały dyni (fot. Shutterstock/Joshua Resnick)
Spada też odsetek osób, które nigdy nie próbowały dyni (fot. Shutterstock/Joshua Resnick)

Około 14,5 mln dyń zostanie wyrzuconych do śmieci w Wielkiej Brytanii przy okazji tegorocznego Halloween, bo 41 proc. osób kupuje je tylko w celu wykonania dekoracji, a nie, aby je zjeść – wynika z badań organizacji ekologicznej Hubbub.

Halloween przyczynia się do efektu cieplarnianego

Każdego roku tuż po Halloween w Stanach Zjednoczonych tysiące ton dyń trafiają na wysypiska śmieci, gdzie w miarę rozkładu emitują do atmosfery...

zobacz więcej

Jak wyliczyła organizacja, która zajmuje się m.in. problemem marnowania żywności, ilość wyrzucanego miąższu dyni jest taka, że wystarczyłaby, aby zrobić miskę zupy dyniowej dla każdego mieszkańca Wielkiej Brytanii.

Hubbub od siedmiu lat prowadzi kampanię #PumpkinRescue, której celem jest przekonanie Brytyjczyków, by nie traktowali dyni wyłącznie jako elementu dekoracji na Halloween, ale także je zjadali. Przeprowadzane przez nią co roku badania wskazują, że kampania przynosi efekty, bo odsetek dyń trafiających do kosza się systematycznie zmniejsza.

Według badania, odsetek mieszkańców Wielkiej Brytanii obchodzących Halloween rośnie – w 2020 r. było to 56 proc., wobec 50 proc. rok wcześniej, a każde z gospodarstw domowych, w których to święto jest celebrowane, kupuje średnio nieco ponad dwie dynie. To oznacza, że w tym roku z okazji Halloween kupionych zostanie ok. 35 mln dyń.

W zeszłym roku 41 proc. dyń kupionych z okazji Halloween zostało wykorzystanych tylko jako dekoracje, tzn. wykrojony z nich miąższ oraz pestki trafiły od razu do kosza. Ale w 2015 r. taki los spotykał dwie trzecie kupionych dyń, a w 2019 r. – prawie 60 proc.

Bal Wszystkich Świętych – alternatywa dla „satanistycznego” Halloween

Bal Wszystkich Świętych staje się z roku na rok coraz powszechniejszym zwyczajem. Pomysł przebierania się z dziećmi za świętych, anioły, zakonnice,...

zobacz więcej

Spada też odsetek osób, które nigdy nie próbowały dyni – w tegorocznym badaniu było to 26 proc. ankietowanych, podczas gdy w 2016 r. – 47 proc.

Hubbub szacuje, że w Wielkiej Brytanii marnowane jest co roku 6,6 mln ton jedzenia. Ale i tu następuje poprawa – 28 proc. ankietowanych wskazało, że w czasie pandemii Covid-19 zdobyło większą wiedzę na temat gotowania, żywności i sposobów wykorzystania resztek, a 33 proc. twierdzi, że zyskało większą świadomość dotyczącą problemu marnowania żywności i wpływu tego zjawiska na środowisko.

Problem marnowania dyń przy okazji Halloween coraz częściej dostrzegają też władze lokalne – tylko w tym tygodniu zwróciły na to uwagę władze Bedford, Leicester, Dorset, Cotswold i Powys.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej