RAPORT

Pogarda

Przemytnik ludzi z Syrii próbował potrącić policjanta. Szokująca decyzja sądu [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Prokuratura w Hajnówce odwoła się od decyzji miejscowego sądu, który nie zgodził się na tymczasowy areszt dla 33-letniego Syryjczyka podejrzanego o przemyt ludzi i próbę potrącenia policjanta – podało Radio Białystok.

Przesłanie abp. Guzdka do żołnierzy i funkcjonariuszy strzegących granicy z Białorusią

„Jestem wdzięczny za wasz profesjonalizm, a także za każdy przejaw współczucia i gest pomocy okazywany imigrantom” – napisał abp Józef Guzdek,...

zobacz więcej

Do zdarzenia doszło w sobotę (23.10), kiedy to po próbie potrącenia policjanta, ucieczce przez kilkadziesiąt kilometrów i spowodowaniu kolizji z innym samochodem udało się zatrzymać kierowcę vana przewożącego dziewięciu Syryjczyków.

– Prokuratura w Hajnówce wnioskowała o trzymiesięczny areszt, jednak sąd się na to nie zgodził, dlatego będzie odwołanie – mówi prokurator rejonowy w Hajnówce Jan Andrejczuk.

Dziesiątki spraw


Prokurator dodaje, że w ostatnim czasie śledczy prowadzą dziesiątki podobnych spraw związanych z przemytem ludzi nielegalnie przedostających się przez polsko-białoruską granicę. – Z powodów proceduralnych na każde ze śledztw mają zaledwie 48 godzin, przy czym do każdego z nich wymagana jest obecność biegłego tłumacza – mówi prokurator Jan Andrejczuk.

Jak mówi rzecznik podlaskich policjantów podinsp. Tomasz Krupa, jeden z przemytników – 36-letni mężczyzna – uzbrojony był w nóż i wiatrówkę. Policjanci zatrzymali go w miejscowości Straż nieopodal Sokółki. Gdy funkcjonariusze sokólskiej drogówki zatrzymali do kontroli Audi okazało się, że kierowca przewozi 4 osoby nielegalnie przebywające w naszym kraju. – Policjanci przy 36-letnim obywatelu Ukrainy znaleźli wiatrówkę i nóż – zaznacza. Podinsp. Tomasz Krupa dodaje, że innego kierowcę przewożącego osoby nielegalnie przebywające w Polsce policjanci zatrzymali w Kruglanach niedaleko przejścia granicznego w Kuźnicy. 42-letni obywatel Ukrainy przewoził 7 osób nielegalnie przebywających na terenie Polski. Dwie z tych osób z uwagi na brak miejsc w samochodzie przewożone były w bagażniku. Kierowca został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu. Mężczyzna stracił prawo jazda za przewożenie zbyt dużej liczby osób w pojeździe.

Obydwaj kierowcy usłyszeli zarzuty pomocnictwa w nielegalnym przekraczaniu granicy. Grozi za to do 8 lat więzienia.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Od początku kryzysu migracyjnego podlascy policjanci zatrzymali już 170 „kurierów”, którzy przewozili prawie 720 imigrantów. Do tymczasowego aresztu trafiło blisko 20 kierowców. Tylko nieliczni zatrzymywani przemytnicy ludzi są Polakami. Zdecydowana większość to obcokrajowcy, między innymi obywatele Syrii, Turcji, Rumunii, Białorusi, Ukrainy, Niemiec i Francji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej