RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Jeśli nie byliście w Bagdadzie, Bagdad przyjedzie do was”. Migranci na ulicach Mińska [WIDEO]

Według dziennikarza stołeczna dzielnica zamieniła się w „mały Bagdad” (fot. TT)
Według dziennikarza stołeczna dzielnica zamieniła się w „mały Bagdad” (fot. TT)

Najnowsze

Popularne

– No i jak przyjaciele? Jeśli nie byliście w Bagdadzie, Bagdad przyjedzie do was – takie słowa słychać na opublikowanym przez Tadeusza Giczana, białoruskiego dziennikarza, nagraniu. Pierwsze ujęcia materiału przedstawiają wnętrze galerii handlowej Mińsk w dzielnicy Niemiga, która według Giczana „zmieniła się w mały Bagdad”. Na nagraniu widać tłumy migrantów. Dodatkowo dziennikarz dodaje, że co tydzień w Białorusi ma lądować co najmniej 55 samolotów z Bliskiego Wschodu.

Kolejne fragmenty wideo wykonano przed galerią. Migranci stoją na ulicach, opierają się o murek osłaniający schody do przejścia podziemnego pod Prospektem Zwycięzców. Pod koniec widać, że na jezdni stoi milicyjny radiowóz.

We wpisie Giczan podkreśla, że w piątek opublikowano nowy rozkład lotów z Międzynarodowego Portu Lotniczego Mińsk. Co tydzień na rogatkach stolicy Białorusi ma lądować co najmniej 55 samolotów z Bliskiego Wschodu. „Liczba osób chcących dostać się do UE przez Białoruś jest tak wysoka, że ambasady białoruskie zamiast wiz indywidualnych zaczęły wystawiać grupowe” – dodał dziennikarz publikując dwa takie dokumenty: jeden z listą 15 nazwisk obywateli Syrii (koszt wizy turystycznej na 9 to 300 euro) i drugi z listą 25 Syryjczyków (koszt wizy turystycznej na 13 dni: 500 euro). Obie wizy wystawiono w ambasadzie w Damaszku. Giczan przypomniał, że „Tylko w październiku polska Straż Graniczna zapobiegła ponad 15 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy” a „dalszych 5 tys. osób zatrzymano w Niemczech”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Przeczytaj także: Ile kosztuje przemyt „białoruskim szlakiem”? Imigranci mówią, jak dotarli do UE

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej