RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Bal Wszystkich Świętych – alternatywa dla „satanistycznego” Halloween

Bal Wszystkich Świętych staje się coraz popularniejszy (fot. FB/Parafia św. Bartłomieja Apostoła w Tucholi)
Bal Wszystkich Świętych staje się coraz popularniejszy (fot. FB/Parafia św. Bartłomieja Apostoła w Tucholi)

Najnowsze

Popularne

Bal Wszystkich Świętych staje się z roku na rok coraz powszechniejszym zwyczajem. Pomysł przebierania się z dziećmi za świętych, anioły, zakonnice, księży i tak dalej cieszy się dużą popularnością – informuje TVP3 Bydgoszcz. Parafie, przedszkola i szkoły z woj. kujawsko-pomorskiego przygotowują już kolejne edycje imprezy.

„Halloween to zagrożenie dla polskiej kultury. Ma korzenie satanistyczne”

Obchody Halloween są próbą wyparcia tego co naturalne w polskiej tradycji, a więc podejścia do śmierci przesyconego chrześcijańską świadomością, że...

zobacz więcej

Bal, podczas którego dzieci, a często także dorośli, przebierają się za wybranych świętych jest alternatywnym rozwiązaniem dla – obcego naszej polskiej kulturze – celebrowania Halloween, które też – jak przekonuje redaktor naczelny tygodnika „Idziemy” ks. Henryk Zieliński – „ma korzenie satanistyczne”. W sposób naturalnie łączy się z obchodzonym u nas 1 listopada – Dniem Wszystkich Świętych.

Tej jesieni, ze względu na obostrzenia związane z pandemią COVID-19, większość imprez odbywa się w skromniejszym wymiarze. Jednak, mimo tego, pomysłów na świętowanie w strojach „z aureolą” nie zabrakło. Bale odbywają się w różnych terminach – zazwyczaj w ostatnim tygodniu października.

Na Rodzinnym Balu Świętych bawiono się już w Parafii św. Bartłomieja Apostoła w Tucholi. Okoliczni mieszkańcy licznie przybyli do miejscowej hali OSiR. Wśród dziewczynek zdecydowanie dominowały stroje aniołów, choć nie zabrakło też św. Królowej Jadwigi i św. Faustyny Kowalskiej. U chłopców zazwyczaj przeważają stroje świętych-rycerzy: św. Jerzego, św. Marcina, św. Michała Archanioła, w tym roku jednak najbardziej wyróżniał się św. Jan Paweł II.

TVP3 Bydgoszcz ocenia, że zwłaszcza dla najmłodszych, jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie. Niejeden rodzic prowadzący swoją pociechę na „niewinną” halloweenową zabawę był zapewne świadkiem sytuacji, w której dzieci bały się wejść do środka, bądź podejść do kolegi czy koleżanki, przebranych na przykład za makabrycznie wyglądającego upiora bądź wiedźmę.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej