RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

„Halloween to zagrożenie dla polskiej kultury. Ma korzenie satanistyczne”

Halloween. Ks. Henryk Zieliński zaznaczył, że katolicy nie mają powodu, żeby obśmiewać śmierć (fot. PAP/EPA/E.GUZMAN)
Halloween. Ks. Henryk Zieliński zaznaczył, że katolicy nie mają powodu, żeby obśmiewać śmierć (fot. PAP/EPA/E.GUZMAN)

Obchody Halloween są próbą wyparcia tego co naturalne w polskiej tradycji, a więc podejścia do śmierci przesyconego chrześcijańską świadomością, że śmierć nie ma ostatniego słowa w naszym życiu – powiedział PAP redaktor naczelny tygodnika „Idziemy” ks. Henryk Zieliński.

Korowody i bale Wszystkich Świętych

Św. Jan Paweł II, św. Albert, św. Faustyna czy św. Filomena. Śladami świętych może pójść każdy. Ruszyły korowody i bale Wszystkich Świętych.

zobacz więcej

Ks. Zieliński przypomniał, że Halloween „ma korzenie staroceltyckie i pogańskie, a czasami wręcz satanistyczne”.

„To próba wyparcia tego co naturalne dla polskiej kultury”


– Na te obchody należy spojrzeć jako zagrożenie dla polskiej kultury. Tak jak w przyrodzie pojawiają się inwazyjne gatunki, które wypierają nasze rodzime gatunki – i dlatego są zagrożeniem dla ekosystemu – tak samo obchody Halloween są próbą wyparcia tego, co naturalne dla naszej polskiej tradycji, a więc podejścia do śmierci przesyconego szacunkiem i chrześcijańską świadomością, że śmierć nie ma ostatniego słowa w naszym życiu – ocenił.

Zdaniem redaktora naczelnego tygodnika „Idziemy” katolicy nie powinni brać udziału w takich praktykach.

– Po pierwsze dlatego, że jest to zagrożenie dla naszych chrześcijańskich tradycji i zwyczajów – kultu świętych i pamięci dla zmarłych. Po drugie dlatego, że katolicy nie mają powodu, żeby obśmiewać śmierć – stwierdził.

Zobacz także: Radny PiS: niepokojąco wzrasta liczba opętań i zniewoleń dzieci bawiących się Halloween

Dodał, że obchody Halloween są wynikiem „frustracji człowieka wobec śmierci”. „Tam gdzie człowiek zostaje skonfrontowany z przeciwnikiem, z którym sobie nie radzi, jedynym wyjściem z sytuacji jest obśmianie go. W czasie okupacji niemieckiej, kiedy nie potrafiliśmy poradzić sobie militarnie z okupantem, kwitła satyra. Jednak kiedy sobie radzimy z jakimś problemem, nie musimy uciekać się do ironii” – mówił ks. Zieliński.

„Elementy satanistyczne”


Duchowny zwrócił uwagę, że w obchodach Halloween pojawiają się „elementy satanistyczne”, takie jak „kult śmierci i przemocy”. – Sam spotkałem grupę młodzieży, która wiązała kulty satanistyczne z ostatnim dniem października. Jeśli obchodzenie Halloween wiąże się z jakimiś elementami kultu śmierci lub szatana, może być niebezpieczne i pociągać za sobą zagrożenia duchowe – ocenił.

Apel księży: nie zaśmiecajcie cmentarzy plastikiem, dbajcie o środowisko

Kuria diecezji radomskiej zaapelowała do wiernych, by w trosce o środowisko zrezygnowali ze sztucznych wiązanek i plastikowych zniczy, które masowo...

zobacz więcej

Jednocześnie zastrzegł, że udział w organizowanych z okazji Halloween zabawach nie musi być grzechem, lecz jedynie „czymś, co nie jest dobre i dlatego należy tego unikać”.

– Myślę, że osoby biorące udział w tych obchodach robią to nieświadomie i traktują to jak rodzaj zabawy lub element mody. W Polsce jest to też rodzaj naśladownictwa tego, co jest modne i anglosaskie. Nie ma tutaj świadomej decyzji uczestnictwa w jakimś obcym kulcie – stwierdził duchowny.

Według ks. Zielińskiego zabranianie dzieciom udziału w halloweenowych zabawach organizowanych w szkołach lub przedszkolach może odnieść skutek odwrotny do zamierzonego. – Owoc zakazany często bardziej dziecku smakuje. Radziłbym, bardziej niż na zabranianiu, skupić się na rzeczowej rozmowie z nauczycielami i innymi rodzicami – stwierdził.

Zaznaczył, że próbą szukania chrześcijańskiej alternatywy dla Halloween są organizowane w niektórych parafiach bale i korowody świętych. W ich ramach dzieci przebierają się tego dnia ze swoich ulubionych świętych lub aniołów.

Wszystkich Świętych. Jakie mamy tradycje? [WIDEO]

– Dlaczego obchodzimy Święto Zmarłych? To tkwi w naszej potrzebie, potrzebujemy kontaktu z naszymi zmarłymi. Źródło tkwi w spopularyzowanych przez...

zobacz więcej

– Dobrze, że się coś takiego pojawia, jednak mam wątpliwości, czy coś, co zostało sztucznie stworzone w kontrze do czegokolwiek, może się silniej zakorzenić w kulturze – ocenił.

Rodzime tradycje


– Zdecydowanie bardziej wolę kultywowanie naszych rodzimych tradycji, unikalnych w świecie – nawiedzania grobów naszych bliskich zmarłych, grobów bohaterów narodowych. Odwiedzanie krypt w archikatedrze warszawskiej, w katedrze na Wawelu, w kościele Na Skałce czy na Jasnej Górze jest czymś naprawdę pięknym. Prowadzenie tam dzieci w tym okresie to nie tylko wychowywanie w tradycji narodowej, kultywowanie pamięci o bohaterach, ale też pokazanie, że my tego dnia stajemy nad grobami naszych zmarłych, nie przeżywając lęku przed śmiercią, bo wierzymy w życie wieczne – podkreślił ks. Zieliński.

Przypadające 31 października Halloween to święto obchodzone m.in. w USA, Kanadzie i w Wielkiej Brytanii. Tego dnia dzieci przebierają się za potwory, wampiry czy kościotrupy i chodzą wieczorem po udekorowanych specjalnie na tę okazję domach, prosząc o cukierki. Symbolem Halloween jest wydrążona w środku dynia z powycinanymi w skorupie otworami przypominającymi oczy, nos i przeważnie wyszczerbioną szczękę, z zapaloną w środku świeczką.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej