RAPORT

Wojna na Ukrainie

Staruszka robiła porządki w domu, znalazła 34-karatowy diament

Diament wyceniono na 2 miliony funtów (fot. Featonby's Auctioneers/mat.pras.)
Diament wyceniono na 2 miliony funtów (fot. Featonby's Auctioneers/mat.pras.)

Pewna brytyjska emerytka podczas sprzątania domu „prawie wyrzuciła do kosza” 34-karatowy diament. Kamień oszacowany na 2 miliony funtów zostanie sprzedany na aukcji – informuje BBC.

Archeolodzy odkryli ruiny rzymskiego teatru w pobliżu Kordoby

W pobliżu Kordoby zespół archeologów odkrył ruiny teatru wybudowanego przez Rzymian. Autorzy badań szacują, że konstrukcja powstała w IV w. przed...

zobacz więcej

Około 70-letnia kobieta z hrabstwa Northumberland zabrała diament do wyceny wraz z biżuterią, którą przez lata kupowała na wyprzedażach. Gdy ekspert powiedział staruszce, jaka jest wartość diamentu, była w „ogromnym szoku”.

– Przyszła lady z torbą z biżuterią, skorzystała z okazji, bo miała jakąś inną sprawę w mieście – powiedział BBC Mark Lane z Featonby's Auctioneers w North Shields w hrabstwie North Tyneside.

Lane opowiedział, że kamień był przechowywany w pudełku razem z obrączkami kobiety i innymi tanimi elementami biżuterii. – Zobaczyłem dość duży kamień, większy niż moneta funtowa, i pomyślałem, że to cyrkonia, podobna do syntetycznego diamentu. Leżał na moim biurku przez dwa lub trzy dni, dopóki nie użyłem maszyny do testowania diamentów – mówił Lane.

– Kamień wysłaliśmy do naszych partnerów w Londynie, uzyskał tam certyfikat ekspertów z belgijskiej Antwerpii, którzy stwierdzili, że jest to 34,19 karatowy diament barwy HVS1, niezwykle rzadki – wyjaśnił ekspert.

Drogocenny kamień jest obecnie przechowywany w sejfie w Hatton Garden w Londynie. Na aukcję ma trafić 30 listopada.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej