RAPORT

Wojna na Ukrainie

Media społecznościowe a nastolatkowie. Zagrożenie czy szansa?

Wpływ korzystania z mediów społecznościowych przez nastolatków (fot. Shutterstock)
Wpływ korzystania z mediów społecznościowych przez nastolatków (fot. Shutterstock)

Korzystanie z Instagrama lub Snapchata przed 11. rokiem życia wiąże się ze znacznie bardziej problematycznymi zachowaniami cyfrowymi – dzieci chętniej włączają strony z niedostosowanymi do ich wieku treściami, częściej też stają się sprawcami hejtu – informują amerykańscy naukowcy. Postulują, by dostęp był co najmniej dla 13-latków.

Udusiła się, bo chciała uczestniczyć w „wyzwaniu” na TikToku. Tragedia we Włoszech

Nie żyje 10-latka, która miała uczestniczyć w wyzwaniu „Black out challenge” na aplikacji TikTok. Dziewczynka zawiązała sobie na szyi pasek od...

zobacz więcej

„Wszystkie portale społecznościowe wymagają ukończenia co najmniej 13 lat w momencie zakładania konta” – zauważa główna autorka publikacji w piśmie „Computers in Human Behaviour”, dr Linda Charmaraman z Wellesley Centers for Women (WCW) w Stanach Zjednoczonych.

Jak zauważają naukowcy, „w rzeczywistości wielu użytkowników jest młodszych – okazuje się, że jedna na trzy osoby z naszej grupy badawczej zaczęła korzystać z mediów społecznościowych, gdy miała 11 lub 12 lat. Kolejna jedna trzecia badanych w momencie zakładania konta na wybranym portalu miała 10 lat lub nawet mniej”.

Charmaraman i jej współpracownicy wśród 773 uczniów gimnazjów w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych przeprowadzili ankietę na temat inicjacji w mediach społecznościowych, zachowań cyfrowych i ograniczeń rodzicielskich w korzystaniu z technologii cyfrowych.

Według ustaleń zespołu dołączanie do platform społecznościowych, takich jak Instagram czy Snapchat, przed ukończeniem 11. roku życia, skutkowało przede wszystkim większą liczbą zawierania znajomości online. Dzieci częściej dołączały również do takich serwisów społecznościowych, których – jak same stwierdzały – „rodzice nie pochwalają”.

Blokowanie polityków w mediach społecznościowych karalne. Ustawa czeka na podpis gubernatora

W amerykańskim stanie Floryda za aprobatą zarówno Republikanów jak i Demokratów uchwalono prawo, zgodnie z którym platformy społecznościowe będą...

zobacz więcej

U najmłodszych posiadaczy kont na portalach społecznościowych wystąpiły też bardziej problematyczne zachowania związane z technologią cyfrową, bardziej „niesympatyczne” zachowania w internecie i większe ryzyko stania się ofiarą molestowania seksualnego, również online. Badacze zauważają, że niektóre z tych konsekwencji były mniejsze, gdy rodzice ograniczyli dzieciom dostęp do telefonu, a co za tym idzie, mniejsza była częstotliwość korzystania z mediów społecznościowych.

Badanie ujawniło również pozytywne strony wczesnego dołączania do portali społecznościowych. Przykładowo niezależnie od tego, w jakim wieku dzieci założyły swoje pierwsze konto, częściej angażowały się w pozytywne zachowania cyfrowe we wczesnym wieku młodzieńczym. Ci badani, którzy dołączyli do mediów społecznościowych jako dzieci (w wieku 10 lat lub mniej), wykazali większą tendencję do angażowania się w takie aktywności online, które mają związek ze wspieraniem innych (np. pisanie lub udostępnianie postów dotyczące podnoszenia świadomości problemów społecznych lub organizowanie wydarzeń za pośrednictwem mediów społecznościowych).

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Badacze zauważyli jednak, że nakładane przez rodziców ograniczenia dotyczące korzystania z telefonu i mediów społecznościowych złagodziły niektóre negatywne efekty.

Wśród potencjalnych strategii ochrony najmłodszych przed niekorzystnymi skutkami zbyt wczesnej inicjacji cyfrowej naukowcy wymieniają sprawdzanie przez rodziców, do których portali społecznościowych dołączyły ich dzieci, a także śledzenie na portalu sieci znajomych ich pociech.

Zobacz także: Rodzice chcą odszkodowań od TikToka. Chodzi o miliard euro


Jak wskazują amerykańscy naukowcy, można też ustalić choć jedną zasadę, dotyczącą korzystania z urządzeń cyfrowych, np. wyznaczenie pór dnia, w których dziecko może korzystać z mediów społecznościowych, a także monitorowanie, jak często wchodzi ono na te portale – zwłaszcza, jeśli ma 10 lat albo i mniej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej