RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

PE pozwał KE do TSUE. Skarga dotyczy niestosowania rozporządzenia ws. warunkowości

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli (fot. PAP/EPA)
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli (fot. PAP/EPA)

Najnowsze

Popularne

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli poinformował w piątek, że PE pozwał Komisję Europejską do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej za niestosowanie rozporządzenia w sprawie mechanizmu warunkowości w budżecie UE.

KE zapowiada nowe przepisy dotyczące walki z unikaniem opodatkowania

Komisja Europejska przedstawi do końca roku nowe propozycje przepisów w sprawie walki z unikaniem i uchylaniem się od opodatkowania – powiedział w...

zobacz więcej

„Nasze służby prawne wniosły skargę przeciwko Komisji Europejskiej do Trybunału Sprawiedliwości za niestosowanie (...) rozporządzenia w sprawie warunkowości. Oczekujemy, że Komisja Europejska będzie działać w sposób konsekwentny i sprosta temu, co wyraziła przewodnicząca (Ursula) von der Leyen podczas naszej ostatniej dyskusji plenarnej na ten temat. Słowa trzeba zamienić w czyny” – napisał w oświadczeniu Sassoli.

W lipcu europarlament wezwał KE do uruchomienia mechanizmu. Zagroził, że jeśli KE tego nie zrobi, może wnieść sprawę przeciw Komisji do TSUE za bezczynność.

Mechanizm zakłada, że Bruksela może zamrozić środki unijne dla kraju członkowskiego, jeśli stwierdzi, że istnieje ryzyko ich niewłaściwego wykorzystania, np. defraudacji. PE przyjął w lipcu rezolucję wzywającą KE do szybkiego zbadania wszelkich potencjalnych naruszeń zasad praworządności, które mogą mieć poważny wpływ na należyte zarządzanie finansami z budżetu UE.

W rezolucji, uchwalonej na sesji plenarnej 529 głosami „za” przy 150 głosach przeciw i 14 wstrzymujących się, europosłowie wyrazili ubolewanie, że KE postanowiła zastosować się do konkluzji Rady Europejskiej z grudnia 2020 roku i opóźnić stosowanie rozporządzenia w sprawie systemu warunkowości budżetu UE poprzez opracowanie wytycznych dotyczących jego stosowania.

Budżet UE i rozporządzenie przyjęte. Ale jest jeszcze krytyczna rezolucja PE

Parlament Europejski zatwierdził w środę w głosowaniach pakiet unijnego budżetu na lata 2021-2027. Parlament przyjął także rozporządzenie dotyczące...

zobacz więcej

Zdaniem eurodeputowanych wytyczne te nie są potrzebne i PE musi kontynuować przygotowania do pozwania KE za „zaniechanie działania”.

Europosłowie wezwali też Komisję Europejską do szybkiego zbadania wszelkich potencjalnych naruszeń zasad praworządności, „które mają lub mogą mieć poważny wpływ na należyte zarządzanie finansami z budżetu Unii”, zaznaczając, że „sytuacja w niektórych państwach członkowskich już teraz uzasadnia podjęcie natychmiastowych kroków”.

Rozporządzenie w sprawie uwarunkowań dotyczących praworządności, mające na celu ochronę funduszy UE przed ich niewłaściwym wykorzystaniem, weszło w życie 1 stycznia 2021 roku. W ramach nowych przepisów nie zaproponowano jednak żadnych instrumentów.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Rada Europejska zwróciła się do KE o opóźnienie ich stosowania do czasu opracowania szczegółowych wytycznych w tej kwestii. Na tym tle doszło do sporu między KE a europarlamentem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej