RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Nie żyje aktor Ryszard Filipski

Aktor Ryszard Filipski w filmie „Molo" (fot. PAP/CAF-archiwum)
Aktor Ryszard Filipski w filmie „Molo" (fot. PAP/CAF-archiwum)

Najnowsze

Popularne

Zmarł aktor filmowy i teatralny Ryszard Filipski, znany z roli majora „Hubala” w filmie z 1973 r. oraz wachmistrza Soroki w „Potopie” Jerzego Hoffmana. Informację o jego śmierci podano dopiero po pogrzebie aktora.

Nie żyje znany aktor Jan Pęczek

Nie żyje aktor Jan Pęczek, znany m.in. z serialu TVP „Barwy Szczęścia”. Miał 71 lat. Zmarł po długiej i nieuleczalnej chorobie. O śmierci aktora...

zobacz więcej

Filipski zmarł 22 października. Informację o śmierci aktora podał portal majorhubal.pl poświęcony historii pierwszego oddziału partyzanckiego II wojny światowej pod dowództwem mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”.

„Wolą zmarłego było odejść bez medialnego rozgłosu. Z tego powodu Jego pogrzeb odbył się 26 października w otoczeniu najbliżej rodziny” – podkreślono w wiadomości. Aktor zmarł po długiej chorobie.

Ryszard Filipski urodził się 17 lipca 1934 r. we Lwowie. W 1958 r. zdał aktorski egzamin eksternistyczny. Od 1954 r. występował w łódzkim Teatrze 7.15. Później występował w teatrach Rozmaitości i Starym w Krakowie.

W 1966 r. założył teatr Eref-66. Następnie, w latach 1975-79, kierował Teatrem Ludowym w Nowej Hucie. W późniejszych latach był także kierownikiem założonego przez siebie Zespołu Filmowego „Kraków” oraz zastępcą kierownika artystycznego Zespołu Filmowego „Iluzjon”.

Zagrał epizodyczną rolę w „Kanale” Andrzeja Wajdy. W kolejnych latach występował w powstających w filmach kryminalnych, takich jak „Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię” oraz „Tylko umarły odpowie” z 1969 r. oraz jednym z odcinków serialu „Stawka większa niż życie”.

Nie żyje aktor Czesław Lasota. Znany m.in. z „Nocy i dni”, „07 zgłoś się”

Nie żyje Czesław Lasota, popularny aktor teatralny, filmowy i radiowy. Wystąpił w wielu kultowych filmach. Zmarł w wieku 89 lat.

zobacz więcej

Jako aktor filmowy najbardziej kojarzony był z rolami majora Henryka Dobrzańskiego w filmie Bohdana Poręby „Hubal” z 1973 r. oraz wachmistrza Soroki, przybocznego Kmicica z „Potopu” z 1974 r. w reżyserii Jerzego Hoffmana. Wystąpił także w innych filmach historycznych, między innymi serialu „Znak Orła”, gdzie zagrał króla Władysława Łokietka.

Od drugiej połowy lat 70. był często krytykowany za sprzyjanie władzom komunistycznym i ataki na rodzącą się opozycję antykomunistyczną. Był jednym z ulubionych reżysera Bohdana Poręby, którego większość dzieł uznawano za element propagandy komunistycznej.

W 1980 r. zagrał Józefa Piłsudskiego w filmie „Zamach stanu”. Film został fatalnie przyjęty. Na kilkanaście lat wycofał się z pracy aktorskiej. Prowadził stadninę koni.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Do aktorstwa na dobre powrócił dopiero na początku XXI wieku. W „Starej Baśni” Jerzego Hoffmana Filipski zagrał postać Wisza. Występował także w popularnych serialach telewizyjnych: „Zaginionej”, „Kryminalnych” oraz „Pitbullu”.

W okresie PRL Ryszard Filipski był wielokrotnie odznaczany m. in. Odznaką Zasłużony Działacz Kultury, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej