RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Prawnuk legendarnego wodza Siedzącego Byka odnaleziony dzięki badaniom DNA

Wódz Siedzący Byk wraz z Szalonym Koniem poprowadził Indian do zwycięstwa nad Little Bighorn (fot. O.S.Goff/Hulton Archive/Getty Images)
Wódz Siedzący Byk wraz z Szalonym Koniem poprowadził Indian do zwycięstwa nad Little Bighorn (fot. O.S.Goff/Hulton Archive/Getty Images)

Dzięki DNA, pochodzącego z próbki włosów Siedzącego Byka, odnaleziono jego żyjącego prawnuka – poinformowała w czwartek BBC. Legendarny wódz Indian poprowadził zwycięską dla rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej bitwę nad rzeką Little Bighorn w 1876 roku.

Archeolodzy odkryli ruiny rzymskiego teatru w pobliżu Kordoby

W pobliżu Kordoby zespół archeologów odkrył ruiny teatru wybudowanego przez Rzymian. Autorzy badań szacują, że konstrukcja powstała w IV w. przed...

zobacz więcej

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Po raz pierwszy w historii, dzięki nowoczesnej technologii genetycznej, udało się potwierdzić związek pomiędzy postacią historyczną a żyjącym potomkiem – zauważa agencja AFP.

Kosmyk włosów pradziada przekazał Erniemu LaPointe, prawnukowi legendarnego indiańskiego dowódcy, kompleks muzealny Smithsonian Institution z Waszyngtonu w 2007 roku. Prowadzący badanie Eske Willerslev z Uniwersytetu Cambridge w Wielkiej Brytanii, fascynujący się od dziecka historią słynnego wodza rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, około 10 lat temu zaproponował pomoc potomkowi w ustaleniu jego pochodzenia – podaje BBC.

„Jesteśmy w 100 proc. pewni, że Ernie LaPointe jest prawnukiem Siedzącego Byka” – oświadczył Willerslev, wynalazca nowatorskiej metody badania próbek DNA.

„Przez lata wielu ludzi próbowało podważyć prawdziwość stwierdzenia, że ja i moje siostry jesteśmy potomkami Siedzącego Byka” – komentował wyniki LaPointe. „Pewnie i teraz będą podważać wyniki tych badań” – dodał 73-latek.

Urodzony w 1831 roku Siedzący Byk, którego właściwe imię to Tatanka Yotanka, w 1876 r. wraz z Szalonym Koniem (Tȟašúŋke Witkó) stanęli na czele połączonych sił Dakotów i Czejenów, pokonując w spektakularnej bitwie nad Little Big Horn wojska generała George'a Custera, wysłane przeciwko zbuntowanym Indianom – przypomina BBC. W 1890 roku, po osiedleniu się w rezerwacie, został zastrzelony przez policjanta, który przyszedł, aby aresztować go w imieniu rządu Stanów Zjednoczonych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej