RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Czarnek o Tęczowym Piątku: Obowiązujące przepisy są doskonale znane kuratorom

Szef MEiN Przemysław Czarnek (fot. PAP/Rafał Guz)
Szef MEiN Przemysław Czarnek (fot. PAP/Rafał Guz)

Najnowsze

Popularne

Obowiązujące przepisy prawa są doskonale znane dyrektorom i nauczycielom, a przede wszystkim kuratorom. Przypominają oni o przestrzeganiu przepisów i poziom przestrzegania tych przepisów jest gigantycznie wysoki – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, pytany o Tęczowy Piątek.

Bez wiedzy rodziców, z promocją LGBT. „Tęczowy piątek” w polskich szkołach

Pod koniec października ubiegłego roku w niektórych szkołach odbył się „tęczowy piątek”, czyli dzień poświęcony LGBT. „Wszystko, żeby młode...

zobacz więcej

Tęczowy Piątek to akcja zainicjowana sześć lat temu przez organizację społeczną Kampania Przeciw Homofobii. Odbywa się w ostatni piątek października. Akcja ma na celu pokazać młodzieży LGBT+, że jest akceptowana. Jak podkreśla KPH, o tym, jak będzie wyglądał Tęczowy Piątek, zdecyduje młodzież.

Szef MEiN był w czwartek na konferencji prasowej pytany o tę kwestię. – Jaki? Tęczowy? Jutro jest piątek 29 października, dwa dni przed uroczystością Wszystkich Świętych, rozjeżdżamy się na groby naszych przodków – odpowiedział Czarnek. – Nie wiem, o czym pani mówi – dodał, zwracając się do dziennikarki, która wyjaśniła, że jest to dzień solidarności z osobami nieheteronormatywnymi.

– Dzisiaj obowiązujące przepisy wskazują na to – i świetnie sobie kuratorzy z tym dają radę od kilku lat, jak byłem wojewodą to również w porozumieniu z panią kurator lubelską to robiliśmy – że dyrektorzy szkół i nauczyciele mają obowiązek przestrzegania obowiązującego dzisiaj prawa oświatowego i tam nic o Tęczowych piątkach nie ma – mówił szef MEiN.

Pytany, czy w związku z tym można w piątek przyjść do szkoły z tęczową flagą na plecaku, minister odpowiedział: „To jest wolny kraj i nikogo nie interesują jakieś barwy na plecakach, może pani przyjść w jakichś zielono-żółtych, to jest pani sprawa”.

MEN: Rodzice mogą się sprzeciwić udziałowi dzieci w „tęczowym piątku”

– Obowiązkiem dyrektora szkoły jest uzyskanie zgody rodziców na działalność stowarzyszeń i organizacji na terenie szkoły. Jeśli rodzice wiedzą o...

zobacz więcej

Czarnek był dopytywany, czy można jego wypowiedź rozumieć tak, że nie będą z tego powodu wyciągane konsekwencje. – Powtarzam jeszcze raz: dziś obowiązujące przepisy prawa oświatowego są doskonale znane dyrektorom i nauczycielom, a przede wszystkim kuratorom. Kuratorzy przypominają każdego roku o konieczności przestrzegania tych przepisów i poziom przestrzegania tych przepisów w 99 proc. przypadków jest gigantycznie wysoki. Jestem przekonany, że tak będzie również w ten piątek przed Wszystkim Świętymi – odpowiedział szef resortu.

Kampania Przeciw Homofobii opublikowała na stronie internetowej komunikat. „Jak najlepiej świętować Tęczowy piątek? Odpowiedź jest prosta – bezpiecznie! W poprzednich latach dostawaliśmy wiele sygnałów od młodzieży i nauczycieli, że za świętowanie Tęczowego piątku spotkały ich nieprzyjemne konsekwencje. Jeśli obawiasz się, że za Tęczowy Piątek będą Ci grozić w szkole kłopoty – świętuj poza murami szkolnymi. Np. umów się ze znajomymi i zróbcie tęczowe zdjęcie w rozpoznawalnym w Twojej miejscowości miejscu” – napisano.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Dwa lata temu Ministerstwo Edukacji Narodowej przed Tęczowym piątkiem przypominało, że zgodnie z art. 86 ustawy prawo oświatowe w szkole i placówce oświatowej mogą działać stowarzyszenia i organizacje, z wyjątkiem partii i organizacji politycznych.

Uwaga, nadciąga „Tęczowy Piątek”. Rodzicu, możesz ochronić swoje dzieci

W najbliższy piątek, 25 października, w części szkół zostanie podjęta próba zorganizowania „Tęczowego Piątku”, czyli – jak przekonują jego...

zobacz więcej

„Jest to możliwe, jeżeli celem statutowym działających w szkole stowarzyszeń i organizacji jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły lub placówki. Podjęcie działalności w szkole lub placówce przez stowarzyszenie lub inną, poza polityczną, organizację wymaga zgody dyrektora, wyrażonej po uprzednim uzgodnieniu warunków tej działalności oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii rady szkoły lub placówki i rady rodziców” – wskazała wówczas rzeczniczka MEN Anna Ostrowska.

„Natomiast wszelkiego typu programy zawierające treści wychowawcze muszą być ustalane wspólnie z rodzicami i nauczycielami. To rodzice mają prawo do decydowania o tym, jakie treści wychowawcze są przekazywane ich dzieciom w szkole. Treści te muszą być również zgodne z programem wychowawczo-profilaktycznym, uchwalanym przez radę rodziców. Szkoła musi przestrzegać prawa, a dobro dzieci jest naszym priorytetem” – podkreśliła Ostrowska.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Później podała, że akcja Tęczowy piątek miała marginalny charakter, odnotowano pojedyncze przypadki zgłoszeń od rodziców, na które, każdorazowo, reagowali kuratorzy oświaty. Organizatorzy akcji zaznaczali wówczas, że o tym, jak wygląda Tęczowy piątek w danej szkole decyduje wspólnie kadra szkolna, młodzież i rodzice.

W ubiegłym roku ze względu na pandemię COVID-19 pod koniec października nauka stacjonarna w szkołach była zawieszona, uczniowie uczyli się zdalnie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej