RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Akcja ratunkowa na bagnach; odnaleziono małżeństwo Irakijczyków [WIDEO]

Na bagnach w okolicach Białowieży funkcjonariusze SG odnaleźli w nocy małżeństwo obywateli Iraku (fot. tt/@Straz_Graniczna)
Na bagnach w okolicach Białowieży funkcjonariusze SG odnaleźli w nocy małżeństwo obywateli Iraku (fot. tt/@Straz_Graniczna)

Na bagnach w okolicach Białowieży funkcjonariusze SG odnaleźli w nocy małżeństwo obywateli Iraku, którzy wołali o pomoc. Kobieta została przewieziona do szpitala – poinformowała rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.

Niebezpieczne zdarzenie z migrantami. Roznieśli busa, gdy ich zatrzymano [WIDEO]

Grupa kilkudziesięciu obywateli Iraku zdemolowała samochód dostawczy, którym miała zostać wywieziona spod granicy polsko-białoruskiej – przekazała...

zobacz więcej

Rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska poinformowała, że w nocy z środy na czwartek na odcinku granicy ochranianym przez Placówkę SG w Białowieży patrol żołnierzy usłyszał wołanie, które dobiegało z terenów bagiennych przy rozlewisku rzeki Narewka.

– Zaangażowano dodatkowe patrole funkcjonariuszy SG oraz żołnierzy Wojska Polskiego i WOT z BPS. Przy wykorzystaniu drona WOT udało się namierzyć miejsce, z którego dobiegały nawoływania – dodała.

Na bagnach odnaleziono dwie osoby: małżeństwo obywateli Iraku (25 i 37 lat). – Kobieta była wycieńczona i nie była w stanie samodzielnie się poruszać, na miejsce zdarzenia wezwano zespół ratownictwa medycznego oraz Ochotniczą Straż Pożarną z Białowieży. Kobieta została przewieziona do szpitala, a mężczyzna obecnie przebywa w Placówce w Białowieży – przekazała ppor. Anna Michalska.

Dodała, że obecnie w szpitalach przebywają 22 osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę, wśród nich większość stanowią obywatele Iraku i Syryjczycy.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego – obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. 30 września Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni, dzień później opublikowano rozporządzenie prezydenta w tej sprawie. Od początku roku Straż Graniczna zanotowała 26,3 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, w tym 14,7 tys. w samym październiku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej