RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Mniej upomnień, więcej mandatów za brak maseczek

Celem jest zmiana podejścia Polaków do obowiązku noszenia maseczek (fot. Corbis/Getty Images)
Celem jest zmiana podejścia Polaków do obowiązku noszenia maseczek (fot. Corbis/Getty Images)

Przechodzimy na politykę wystawiania mandatów za brak maseczek – powiedział w Poznaniu minister zdrowia Adam Niedzielski. Podkreślił, że to konieczność w obliczu rosnącej liczby zakażeń.

Więcej łóżek dla pacjentów z COVID-19; szpital tymczasowy wznowi działalność

Do dyspozycji jest teraz w kraju ok. 10 tys. łóżek covidowych, w kolejnych dniach uruchomimy kolejne 10 tys. – poinformował wiceminister zdrowia...

zobacz więcej

Minister poinformował, że w piątek będzie rozmawiał o tej sprawie z szefostwem policji.

– Jeżeli chodzi o karanie za brak maseczek, myślę, że ta polityka będzie niestety bardziej dolegliwa. Do tej pory podstawowym elementem to było zwracanie uwagi albo upomnienie, teraz przechodzimy na politykę wystawiania mandatów. Mamy dobre podstawy prawne, przypomnę, że pod tym kątem został zmieniony Kodeks wykroczeń – powiedział dziennikarzom.

Dodał, że celem jest zmiana podejścia Polaków do obowiązku noszenia maseczek w wyznaczonych miejscach. Zaznaczył, że potrzebna jest „egzekucja tego obowiązku i zwracanie również uwagi innym”.

Franciszek przyjął trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19

Papież Franciszek przyjął trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19 - podała w środę agencja Ansa, powołując się na źródła w Watykanie. W...

zobacz więcej

– Zdaję sobie sprawę, że czasem reakcje po zwróceniu uwagi są mało akceptowalne, ale proszę pamiętać, że to świadczy o tej osobie. My dbajmy o swoje bezpieczeństwo również w ten sposób – dodał.

Minister powtórzył, że szczepienia „to zawsze będzie dobrowolny wybór, dobrowolna decyzja”.

– Ale, jak państwo widzą, patrząc chociażby na dzisiejsze wyniki i porównując je z wynikami sprzed roku, ten efekt szczepień dla zdrowia publicznego jest zauważalny – powiedział.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia podało, że badania potwierdziły blisko 8,4 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 101 osób z COVID–19.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej