RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Były poseł Platformy przechodzi do partii Hołowni

Zalewski zmienia partię (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Zalewski zmienia partię (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Poseł Paweł Zalewski, były członek Platformy Obywatelskiej, przechodzi do Polski 2050 Szymona Hołowni.

Nowy sondaż. PiS walczy o samodzielne rządy, Hołownia nie skończył z Tuskiem

Największym potencjalnym elektoratem dysponuje Prawo i Sprawiedliwość, które jest w stanie osiągnąć wynik gwarantujący samodzielne rządy – wynika z...

zobacz więcej

– Zalewski to uczestnik obrad Okrągłego Stołu, to człowiek, który – proszę też zwrócić na to uwagę – był i w PiS, był też członkiem PO. Dziś dołącza do Polski 2050, a my serdecznie go na pokładzie witamy, licząc na to, że bardzo wzmocni naszą nadzieję na to, że dziś scenę polityczną w Polsce trzeba zdepolaryzować, odejść od tego wyniszczającego (...) sporu między dwiema wielkimi siłami politycznymi – powiedział Hołownia na konferencji prasowej w Sejmie.

Podkreślił, że Zalewski to wybitny specjalista w zakresie polityki międzynarodowej i tą właśnie tematyką będzie się zajmował.

Zalewski: Zaważyły argumenty polityczne


Sam Zalewski dziękował za zaproszenie do koła Polski 2050, podkreślił, że został przyjęty „bardzo serdecznie i bardzo profesjonalnie”. Zaznaczył jednocześnie, że „oczywiście zaważyły argumenty polityczne, bo to decyzja polityczna”.

– Przyjąłem propozycję, zaproszenie do Polski 2050 także biorąc pod uwagę to doświadczenie, o którym mówił Szymon – wiem i doświadczyłem tego, jak rujnująca dla Polski jest sytuacja, w której dwie główne partie polityczne zawładnęły emocjami Polaków, w której ta walka odbywa się kosztem polskich interesów, interesów polskich rodzin, w której chodzi tak naprawdę o władzę, a nie o służenie Polakom – powiedział Zalewski.

Pieniądze od CDU na budowę partii Tuska. Kulisy operacji „für Deutschland”

Operacja „für Deutschland” ma dużo głębsze korzenie niż tylko epokowe przemówienie Donalda Tuska na zjeździe partii CDU. Wcześniej tę taktykę...

zobacz więcej

Koło parlamentarne Polski 2050 tworzą obecnie: Hanna Gill-Piątek, Michał Gramatyka, Paulina Hennig-Kloska, Wojciech Maksymowicz, Joanna Mucha, Mirosław Suchoń, Tomasz Zimoch.

W połowie października Zalewski poinformował o swoim odejściu z Platformy Obywatelskiej. Poseł postanowił wówczas wycofać z sądu koleżeńskiego PO odwołanie od decyzji zarządu o wykluczeniu go z partii.

Zalewski, podobnie jak poseł Ireneusz Raś, został wykluczony z partii 14 maja za – jak informował wówczas rzecznik PO Jan Grabiec – „działanie na szkodę Platformy, polegające na wielokrotnym kwestionowaniu decyzji władz partii, przy jednoczesnym braku udziału w debacie podczas obrad ciał kolegialnych takich jak Rada Krajowa czy klub parlamentarny”. Obaj politycy kilka dni wcześniej podpisali „list 54” parlamentarzystów PO i KO, w którym zawarto apel o zmiany w partii.

Nieoficjalnie media informowały, że Zalewski liczył na to, że po przejęciu władzy przez Donalda Tuska decyzja o jego wykluczeniu zostanie cofnięta, jednak nic nie wskazywało, że tak się stanie. Jak tłumaczą źródła, z tego powodu postanowił zaprzestać ubiegania się o powrót do PO.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej