RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Premier Saksonii wzywa Niemcy do solidarności z Polską. „Ukrócić działania Łukaszenki”

Migranci, którym udało się przekroczyć granicę, zmierzają do Niemiec (fot. A.Hassenstein/Getty Images)
Migranci, którym udało się przekroczyć granicę, zmierzają do Niemiec (fot. A.Hassenstein/Getty Images)

Premier Saksonii Michael Kretschmer wezwał niemiecki rząd do solidarności z Polską – informuje „ Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Zaznaczał, że na granicy z Białorusią potrzebne są płoty, a być może nawet mury.

Łukaszenka atakuje Polskę, Litwę i Łotwę. Wystosował międzynarodowy apel

Reżim samozwańczego prezydenta Białorusi nie tylko sprowadza do Europy nielegalnych imigrantów, ale także krytykuje kraje Unii za kryzys...

zobacz więcej

Kretschmer w rozmowie z niemiecką gazetą podkreśla, że w obliczu rosnącej fali nielegalnych migrantów przedostających się do Unii Europejskiej z terenu Białorusi niemiecki rząd „musi okazać solidarność Polsce, zdecydowanie przeciwstawić się białoruskiemu władcy Alaksandrowi Łukaszence i zwrócić się do władz w Moskwie w celu skłonienia ich do wstrzymania akcji wysyłania uchodźców na Zachód”.

Niemiecki polityk podkreślił też, że pilnie potrzeba umocnienia zewnętrznych granic UE z Białorusią.

„Jeżeli nie chcemy wprowadzenia w UE kontroli granicznych, musimy zabezpieczyć granice zewnętrzne” – powiedział. Jest to jego zdaniem zarówno w interesie UE, jak i mieszkańców Białorusi, którzy pragną, aby Unia wygrała ten konflikt. „Musimy ukrócić działania Łukaszenki” – stwierdził.

Kretschmer komentował, że Polska, Łotwa i Litwa są gotowe do przejęcia kontroli nad sytuacją, „dlatego potrzebują naszego wsparcia”. Zwracał uwagę, że na granicach „potrzebne są płoty, a prawdopodobnie także mury”.

W jego ocenie cudzoziemcy powinni jednak zostać szybko odesłani do krajów pochodzenia. Wypowiedział się przeciwko wstrzymaniu deportacji w okresie zimowym.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej