RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Pieniądze od CDU na budowę partii Tuska. Kulisy operacji „für Deutschland”

Operacja „für Deutschland” ma dużo głębsze korzenie niż tylko epokowe przemówienie Donalda Tuska na zjeździe partii CDU. Wcześniej tę taktykę realizowali m.in. Radosław Sikorski i Rafał Trzaskowski; ten drugi zastanawiał się, po co nam Centralny Port Komunikacyjny, skoro „mamy lotnisko w Berlinie”. – Jednak nie chodzi tylko o słowa, ale też o czyny – komentował gospodarz programu „#Jedziemy” w TVP Info Michał Rachoń, odsłaniając kulisy wspomnianej operacji. Wszystko sprowadza się do pieniędzy?

Von der Leyen: W polskim KPO konieczne jest zobowiązanie ws. likwidacji Izby Dyscyplinarnej

Chcemy umieścić w tym planie wyraźne zobowiązanie dot. likwidacji Izby Dyscyplinarnej, zakończenia lub reformy reżimu dyscyplinarnego i rozpoczęcia...

zobacz więcej

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Sympatia i bliskie relacje, nie tylko polityczne, Donalda Tuska z Niemicami sięgają co najmniej lat 90. Jak dowiedzieliśmy się z wydanej w 2014 r. książki Michała Majewskiego pt: „Między nami liberałami”, założony i kierowany przez Tuska poprzednik PO - Kongres Liberalno-Demokratyczny, miał być finansowany przez chadeków z niemieckiego CDU. Sprawę ujawnił były polityk KLD i PO Paweł Piskorski, który przez kilkanaście lat był najbardziej zaufanym towarzyszem Donalda Tuska.

„Po latach, w 2000 r., w Niemczech wybuchła afera z tajnymi kontami CDU, którymi rządził kanclerz Helmut Kohl. CDU na samym początku lat 90. miało bardzo dobre relacje z KLD. Czy niemieccy chadecy wspomagali wtedy finansowo Kongres?” – pytał Majewski w wywiadzie z Piskorskim, który w na początku lat 90. pełnił funkcję sekretarza generalnego Kongresu Liberalno-Demokratycznego.

„Dla mnie jest oczywiste, że CDU wspierało finansowo KLD, ale to były kwestie omawiane między Kohlem a Bieleckim (Janem Krzysztofem, ówczesnym premierem, jednym z liderów KLD – dop. red.). Ja przy tych spotkaniach w cztery oczy nie byłem obecny. Kohl odmówił publicznych wyjaśnień w sprawach związanych z historią kont i zrezygnował z polityki” – stwierdził Piskorski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej