RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Łukaszenka atakuje Polskę, Litwę i Łotwę. Wystosował międzynarodowy apel

Białoruski dyktator Aleksandr Łukaszenka (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images, tt.com/stanislawzaryn)
Białoruski dyktator Aleksandr Łukaszenka (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images, tt.com/stanislawzaryn)

Reżim samozwańczego prezydenta Białorusi nie tylko sprowadza do Europy nielegalnych imigrantów, ale także krytykuje kraje Unii za kryzys humanitarny. „Tym razem Łukaszenka oskarża trzy zaatakowane przez siebie państwa o odpowiedzialność za śmierć migrantów” – informuje rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodaje, że uderzając z Polskę, Litwę i Łotwę, białoruski dyktator zwrócił się do Niemców, Francuzów i Brytyjczyków.

KO chce w Senacie odrzucenia ustawy o zabezpieczeniu granicy. PiS: Haniebne

Nie zgadzamy się na budowę tego absurdalnego muru - mówił szef senackiego klubu KO Marcin Bosacki, składając w imieniu klubu wniosek o odrzucenie...

zobacz więcej

Jak przekazał Żaryn, Łukaszenka kontynuuje działania informacyjne wymierzone w Polskę, Litwę i Łotwę. Kraje te są destabilizowane przy pomocy szlaku migracyjnego, a także przy pomocy kłamliwej propagandy Białorusi i Rosji.

„Tym razem Łukaszenka oskarża trzy zaatakowane przez siebie państwa o odpowiedzialność za śmierć migrantów, których w rzeczywistości Białoruś cynicznie wykorzystuje przeciwko Unii Europejskiej, narażając ich” – napisał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Zobacz także:   Akcja polskich służb. Żaryn: Zablokowane zostały pierwsze fora migracyjne

Jak dodał, ostatnia wypowiedź dyktatora zawiera również próbę umiędzynarodowienia sprawy.

„Łukaszenka zwraca się do Niemców, Francuzów i Brytyjczyków, apelując do nich o interwencję wobec Polski, Litwy i Łotwy” – czytamy.

Ekspert wyjaśnił, że działania Łukaszenki mają na celu przerzucenie na Polskę odpowiedzialności za los migrantów, których reżim Łukaszenki sprowadza na Białoruś i wypycha na teren Unii Europejskiej.

Powstańcy odpowiadają Trzaskowskiemu ws. Marszu Niepodległości. „Też byśmy poszli!”

Rafał Trzaskowski i sympatyzujący z nim powstańcy chcą zablokować Marsz Niepodległości. – To już tradycja; (…) gdy przychodzi Święto...

zobacz więcej

„Ostatnia wypowiedź Łukaszenki jest również próbą oczerniania władz Polski, Litwy i Łotwy w związku z kryzysem wytworzonym na granicy” – czytamy we wpisie Żaryna.

Zobacz także:   Kolejni kurierzy przewożący nielegalnych imigrantów zatrzymani

Szlak migracyjny wytworzony przez Łukaszenkę ma być bowiem próbą zemsty politycznej na Unii, w szczególności Polsce, Litwie i Łotwie.

„Migranci przebywają na Białoruś legalnie, a za ich los odpowiedzialne są władze w Mińsku” – podsumowuje Żaryn.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej