RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Piotr Duda: Solidarność będzie bronić kopalni Turów

Piotr Duda powiedział, że Solidarność jest zdeterminowana, aby bronić kopalni w Turowie (fot. G.Kuchta/Getty Images)
Piotr Duda powiedział, że Solidarność jest zdeterminowana, aby bronić kopalni w Turowie (fot. G.Kuchta/Getty Images)

Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda powiedział, że jego związek jest zdeterminowany, aby bronić kopalni w Turowie. Gość Programu 1 Polskiego Radia mówił, że nie można pozwolić, aby Unia Europejska likwidowała w Polsce miejsca pracy.

KE żąda „pilnego dostarczenia dowodu” wstrzymania wydobycia w Turowie

Komisja Europejska zwróciła się do władz polskich o pilne dostarczenie dowodu zaprzestania działalności wydobywczej węgla brunatnego w kopalni...

zobacz więcej

Piotr Duda przyznał, że Solidarność być może popełniła grzech zaniechania, kiedy w Polsce zamykano stocznie i huty. Przypomniał, że kiedy polskie stocznie zamykano, to niemieckie zakłady rozwijały się dzięki pieniądzom z pomocy publicznej. – Tego błędu nie powtórzymy w przypadku kopalń – powiedział.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał Polsce wstrzymanie wydobycia węgla w kopalni Turów do czasu rozstrzygnięcia sporu z Czechami.

Władze w Pradze oskarżają Polskę, że kopalnia negatywnie wpływa na środowisko po stronie czeskiej i powoduje obniżenie poziomu wód gruntowych.

Turów to dopiero początek. Jak Unia poradzi sobie z transformacją energetyczną?

W piątek pod Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej odbyła się manifestacja związkowców z NSZZ Solidarność ws. kopalni węgla brunatnego w...

zobacz więcej

Piotr Duda był też pytany, jakie będą kolejne działania Solidarności w sprawie kopalni w Turowie.

– Naszą strategię przygotowujemy w spokoju. Nie informujemy o niej. Będziemy na pewno informować, jeżeli dojdzie już do kolejnych naszych działań. A na pewno dojdzie, bo widać, że Komisja Europejska ma gdzieś nasze postulaty, nie chce się z nami spotykać – powiedział.

Czego oczekuje od polskiego rządu?


Duda skomentował też zwrócenie się przez Komisję Europejską do polskiego rządu o przedstawienie dowodu zaprzestania działalności kopalni Turów. Jako dowód, stwierdził, premier Mateusz Morawiecki powinien wysłać zdjęcia zasieków ustawionych w Luksemburgu w związku z manifestacją.

– To powinno być dowodem na to, że UE pokazała swoją prawdziwą twarz, czyli opresyjną, niedemokratyczną – ocenił.

– Myśmy po to wchodzili do Unii Europejskiej, żeby się jako kraj rozwijać pod względem gospodarczym, a nie po to, żeby Komisja Europejska zamykała nam tysiące miejsc pracy – mówił lider „Solidarności”.

Na pytanie, jakich działań oczekuje od rządu, Duda odpowiedział: „Przede wszystkim tej konsekwencji, która jest w tej chwili”. Jak podkreślił, do premiera Morawieckiego w sprawie Turowa apeluje: „ani kroku wstecz”.

– Oczywiście, jeżeli zostanie powołany nowy rząd w Czechach, trzeba usiąść i zacząć rozmawiać – dodał szef „S”. Wyraził nadzieję, że sprawa Turowa zostanie rozwiązana w sposób prawny i cywilizowany oraz, że obie strony – polska i czeska – rozwiążą ją dla dobra mieszkańców okolicznych miejscowości i dla ochrony miejsc pracy w Turowie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej