RAPORT

Pogarda

Kryzys energetyczny w Europie. Wiceminister wylicza przyczyny

Najnowsze

Popularne

Francja i Polska są absolutnie sojusznikami w dzisiejszej sytuacji energetycznej, pokazując, że energia atomowa jest czymś pożądanym dla stabilizacji ceny i dla konkurencyjności europejskich gospodarek – powiedział wiceminister rozwoju i technologii Artur Soboń w programie „#Jedziemy” w TVP Info.

Hiszpania chce sama ustalać ceny energii elektrycznej. Wniosek do KE

Gabinet Pedro Sancheza skierował do Komisji Europejskiej wniosek dotyczący możliwości samodzielnego ustalania przez Hiszpanię cen energii...

zobacz więcej

Wiceminister rozwoju i technologii oraz pełnomocnik premiera ds. rozwoju lokalnego Artur Soboń był pytany w TVP Info m.in. o wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Paryżu, podczas której spotkał się z prezydentem Emmanuelem Macronem. Rozmowy obu przywódców dotyczyły współpracy w kwestiach gospodarczych, w zakresie polityki bezpieczeństwa, a także współpracy obu krajów w ramach UE oraz ochrony granicy Unii.

Mamy dzisiaj sytuację kryzysu energetycznego w całej Europie, który ma dramatyczne skutki w postaci wysokich cen energii na rynkach hurtowych na koniec dnia, dla biznesu, dla odbiorców indywidualnych – przypomniał Soboń.

Jak jednak podkreślił, „Polska w tej specyficznej sytuacji, choć te ceny w Polsce również wzrosły, stała się eksporterem energii pomimo penalizacji, czyli wysokich kosztów certyfikatów ETS dla energetyki węglowej”.

W jego ocenie przyczyną obecnej sytuacji jest to, że „gazu brakuje, ponieważ podażą steruje Moskwa, a także mamy niestabilne źródła w postaci odnawialnych źródeł i bezwietrzną pogodę, która powoduje ubytki energii, np. z wiatru”. – Wreszcie wychodzenie z atomu przez takie państwa jak Niemcy czy Hiszpania oznacza spadek mocy w systemie europejskim – dodał.

Amerykański doradca ds. energii ostrzega Niemcy. „Rosja używa gazu jako broni”

Trudno uznać działania Rosji wobec kryzysu energetycznego w Europie za coś innego niż używanie gazu jako broni. Niemcy powinny zwrócić na to uwagę...

zobacz więcej

– Francja i Polska są absolutnie sojusznikami w dzisiejszej sytuacji energetycznej, pokazując, że energia atomowa w podstawie sytemu europejskiego jest czymś pożądanym dla stabilizacji ceny i dla konkurencyjności europejskich gospodarek – podkreślił Soboń.

Wyjaśnił także, że „jest to jeden z ważnych tematów, w których Polska z Francją współpracuje”. – Zamykamy stare spory i otwieramy nowe możliwości – dodał.

Wiceminister rozwoju i technologii przypomniał również, że Francja jest obecnie jednym z kluczowych państw w Unii Europejskiej i ważnym partnerem Polski. – W kilku sprawach mówimy wspólnym głosem i dobrze, że ten głos jest słyszany. Dobrze, że kwestie związane z naszymi dawnymi kłopotami zostają zamykane ugodą. Mamy nowy etap stosunków polsko-francuskich – podkreślił.

Soboń, pytany z kolei o politykę klimatyczną UE, powiedział, że pakiet „Fit for 55” jest ważnym tematem, „ponieważ jest kosztowny oraz wymaga wielu nakładów inwestycyjnych i dużych zmian w polskiej energetyce i gospodarce”. Ocenił, że w tym pakiecie są elementy do zaakceptowania, takie, o których warto rozmawiać.

Zastrzegł jednak, że „są w nim także elementy, których w żaden sposób nie jesteśmy w stanie zaakceptować, jak choćby wykluczenie gazu jako paliwa przejściowego dla energetyki zawodowej, czyli de facto wykluczenie bloków gazowo-parowych".– To jest propozycja Komisji Europejskiej wymagająca legislacji oraz zgody państw członkowskich i Parlamentu Europejskiego. Polska będzie miała w tych różnych sprawach różne stanowiska – zapewnił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej