RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Wysłuchanie na temat demokracji w Polsce i na Węgrzech

Kongres USA (fot. Sam Mooy/Getty Images)
Kongres USA (fot. Sam Mooy/Getty Images)

Komisja Helsińska przy Kongresie USA zorganizuje 3 listopada specjalne wysłuchanie w sprawie erozji demokracji na Węgrzech i w Polsce – ogłosił szef komisji senator Ben Cardin.

TSUE nałożył karę finansową na Polskę. Niemieccy politycy zadowoleni

TSUE na wniosek Komisji Europejskiej nałożył na Polskę kary finansowe w wysokości miliona euro dziennie za niepodporządkowanie się lipcowemu...

zobacz więcej

„Przywódcy polityczni na Węgrzech i w Polsce – sojusznicy USA i członkowie Unii Europejskiej – przez ostatnią dekadę prowadzili politykę, która podważa demokrację i rządy prawa” – napisano w komunikacie komisji. Jak dodano, rząd Viktora Orbana osłabił demokratyczne instytucje w kraju i zamiast wzmacniania więzów transatlantyckich, stara się o bliższe relacje z Rosją i Chinami.

„W Polsce rządząca koalicja podjęła kroki podważające niezależność wymiaru sprawiedliwości i ograniczające swobodę wypowiedzi” – głosi komunikat. Wysłuchanie ma na celu „zbadanie erozji norm demokratycznych” i płynących z tego wniosków dla polityki zagranicznej USA.

Przed komisją wystąpią Zselyke Csaky z organizacji Freedom House, wiceprezes think tanku CSIS i była dyplomatka Departamentu Stanu odpowiedzialna za Europę Heather Conley oraz analityk konserwatywnego think tanku American Enterprise Institute Dalibor Rohacz.

Różnice między Polską i Węgrami


Jak powiedziało źródło w Kongresie, wysłuchanie nt. Polski i Węgier było planowane od dawna przez szefa komisji Bena Cardina, ale obecny spór na forum UE wywołał dodatkowe zainteresowanie sytuacją w obu krajach.

Marsz Pokoju w Budapeszcie. Kluby „GP” przejdą wspólnie z „braćmi Węgrami”

Węgrzy świętują 65. rocznicę powstania budapesztańskiego. Z tej okazji w sobotę ulicami stolicy kraju przeszedł Marsz Pokoju. Biorą w nim udział...

zobacz więcej

„Wiemy oczywiście, że są znaczące różnice między Polską i Węgrami, a Polska jest ważnym sojusznikiem. Ale wielu członków komisji jest zaniepokojonych erozją norm demokratycznych w obu krajach i chce wiedzieć, co się dzieje” – powiedział informatow.

Zapowiedział, że posiedzenie może być bardziej polityczne niż zwykle w takich przypadkach ze względu na rosnącą popularność Viktora Orbana wśród części amerykańskich konserwatystów. „Mimo to wielu Republikanów wciąż uważa, że erozja instytucji jest ważnym problemem” – dodał.

Komisja Helsińska USA, a właściwie Komisja ds. Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, jest działającym przy Kongresie ciałem złożonym z polityków obydwu izb amerykańskiego parlamentu. Zajmuje się tematami praw człowieka, demokracji i innych związanych z Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej