RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Niemcy. Pracownik komisariatu lewicowym ekstremistą

54-latek pracował na komisariacie w Berlinie-Lichterfelde (fot. Berlin Polizei)
54-latek pracował na komisariacie w Berlinie-Lichterfelde (fot. Berlin Polizei)

Dozorca berlińskiego posterunku policji został przyłapany na zażywaniu narkotyków. Okazało się, że jako lewicowy ekstremista figuruje w rejestrze przestępców politycznych. Związek zawodowy policji mówi o „incydencie, którego nie da się przebić pod względem kompromitacji”.

Neonazista w niemieckim resorcie obrony. Miał dostęp do poufnych danych

Służba Kontrwywiadu Wojskowego (MAD) prowadzi śledztwo w sprawie podejrzewanego o prawicowy ekstremizm urzędnika ministerstwa obrony Niemiec....

zobacz więcej

54-letni dozorca był od lipca zatrudniony w spółce Immobilienmanagement GmbH. Pracował na terenie kompleksu policyjnego w Berlinie-Lichterfelde, gdzie mieszczą się specjalne jednostki policji – informuje dziennik „Welt”.

W piątek dozorca został przyłapany na paleniu marihuany na posesji. W jego mieszkaniu policja znalazła więcej narkotyku. Ponadto ustalono, że dozorca figuruje jako przestępca w rubryce: „Przestępstwa motywowane politycznie - Lewica”.

Dochodzenie policji


Policja poinformowała, że bada, jak doszło do zatrudnienia przestępcy. Mężczyzna musiał oddać klucze służbowe i otrzymał zakaz wstępu na teren kompleksu.

Po zdemaskowaniu dozorcy jako lewicowego ekstremisty, liberalna partia FDP zażądała wyjaśnień.

– Osoby odpowiedzialne muszą się wytłumaczyć i w przejrzysty sposób wyjaśnić, jak mogło dojść do tego naruszenia bezpieczeństwa i jak można mu zapobiec w przyszłości – oświadczył polityk FDP ds. wewnętrznych Paul Fresdorf. Berliński Związek Zawodowy Policjantów (GdP) skomentował sprawę następująco: „To niewiarygodny incydent, którego nie da się przebić pod względem kompromitacji. Mówimy tu o wydziale o bardzo wrażliwej działalności i jednostkach, w których anonimowość jest niezbędna”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
W Berlinie policjanci wielokrotnie podejmują działania przeciwko lewicowym ekstremistom. W komisariacie policji przy Augustaplatz mieści się m.in. Komenda Operacji Specjalnych (SEK), jednostka ochrony osobistej oraz funkcjonariusze wywiadu, którzy w cywilu mieszają się z demonstrantami podczas demonstracji 1 maja, aby obserwować, kto zachowuje się agresywnie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej