RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Duda o spotkaniu z Macronem: Współpraca polsko-francuska rysuje się w jasnych barwach

Andrzej Duda rozmawiał w środę w Paryżu z Emmanuelem Macronem. – To było bardzo dobre spotkanie, jestem z niego zadowolony. Pan prezydent mnie zaprosił, żeby porozmawiać o ważnych sprawach, które łączą nasze kraje, także w ramach europejskiej Wspólnoty – powiedział prezydent w „Gościu Wiadomości” na antenie TVP Info. Szefowie państw rozmawiali m.in. o bezpieczeństwie, energii jądrowej i przyszłości Unii Europejskiej.

Paryż. Spotkanie prezydentów Polski i Francji

Prezydent Andrzej Duda przyjechał w środę rano do Paryża z roboczą wizytą na spotkanie z prezydentem Emmanuelem Macronem. Rozmowy przywódców mają...

zobacz więcej

Prezydent Duda wyraził nadzieję, że środowa rozmowa, którą określił jako „bardzo szczerą i otwartą”, rysuje „bardzo jasną przyszłość współpracy polsko-francuskiej”. Mówiąc o stosunkach pomiędzy Polską a Francją Duda stwierdził, że dwa państwa są „sojusznikami i partnerami”.

– Francja jest drugim najsilniejszym krajem Unii Europejskiej, my jesteśmy najsilniejszym krajem naszej części Europy – Środkowej. Mogę śmiało powiedzieć, że jesteśmy tutaj dużym państwem także i w ramach współpracy Trójmorza, więc nasza pozycja jest licząca się. Cieszę się bardzo, że Francja to docenia i widzi też perspektywę współpracy z nami na długie lata – dodał prezydent.

– Cieszy mnie, że Francja chce rozwijać bezpieczeństwo europejskie i w ramach NATO zacieśniać europejska współpracę militarną – powiedział prezydent. Dodał, że ten temat był poruszany podczas jego rozmowy z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Obaj prezydenci rozmawiali także o przyszłości Unii Europejskiej. – Wspólnie dostrzegamy, że dochodzi może nie do pęknięcia, ale do wyraźnego podziału na Wschód i Zachód Wspólnoty. Macron zwrócił na to uwagę. To cenne spostrzeżenie, bo Francja obejmuje przewodnictwo w UE, a on będzie najważniejszym europejskim politykiem, zwłaszcza w sytuacji, gdy Angela Merkel kończy swoją misję jako kanclerz Niemiec – stwierdził polski prezydent.

Duda podkreślił, że opowiada się za Unią „wolnych narodów, równych i suwerennych państw”.

Przygotowania do francuskiej prezydencji. O czym rozmawiali Duda i Macron? [WIDEO]

Partnerstwo strategiczne w sprawach energetyki, redukcja napięć między Polską a instytucjami Unii Europejskiej i przełamywanie podziałów w Unii...

zobacz więcej

„Polska jasno określiła, które kompetencje przekazuje Brukseli”


Pytany o kary, które nakłada na Polskę TSUE, Duda odpowiedział, że „komuś bardzo zależy na tym, żeby szkodzić Polsce, a podejmowane przez Trybunał decyzje są bardzo nieodpowiedzialne.”

Jako jedną z przyczyn napiętych relacji pomiędzy Brukselą a Warszawą Duda wymienił „rosnącą pozycję Polski”. – Stajemy się coraz mocniejsi gospodarczo i chcemy mieć większych wpływ na to, co dzieje się w Europie. Nie wszystkim podoba się także, że Polacy podjęli takie, a nie inne decyzje wyborcze. Powiedziałem Macronowi, że w narracji o Polsce pada bardzo dużo kłamstw, których jako prezydent Polski nie akceptuję – kontynuował.

Duda stwierdził, że „kwestia polskiej suwerenności jest oczywista”, a „Polska jasno określiła, które kompetencje przekazuje Brukseli”.

„Francuskie doświadczenia w dziedzinie energetyki jądrowej są ogromne”

Tyle ma kosztować francuski atom. Padły konkretne kwoty

Francuzi mogą wybudować w Polsce nawet sześć bloków jądrowych. Prezes koncernu EDF Jean-Bernard Lévy deklaruje, że ich elektrownie atomowe nad...

zobacz więcej

Jednym z najważniejszych tematów środowej rozmowy była kwestia budowy elektrowni jądrowych w Polsce. – Takie elektrownie będą niezbędne, jeśli mamy wypełnić zobowiązania klimatyczne. Nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć energetycznie Polaków tylko ze źródeł odnawialnych. Francuskie doświadczenia w dziedzinie energetyki jądrowej są ogromne – dodał prezydent Duda, zapytany o współpracę polsko-francuską przy powstawaniu elektrowni atomowych w naszym kraju.

Obaj prezydenci rozmawiali także o kryzysie na granicy z Białorusią. – Macron pytał mnie, czy nie potrzebujemy pomocy. Odparłem, że nie ma potrzeby przysyłania do Polski żołnierzy czy funkcjonariuszy straży granicznej, ale potrzebujemy wsparcia politycznego, aby władze białoruskie zaprzestały działań hybrydowych skierowanych przeciwko Polsce – dodał Andrzej Duda.

„Łukaszenka zyskuje wsparcie u nas w kraju”


Prezydent skrytykował także działania opozycji, która sprzeciwia się budowie muru wzdłuż granicy z Białorusią. – Wszyscy, którzy atakują polskie władze i służby, tak naprawę wspierają reżim białoruski, który aresztuje niewinnych ludzi, ciemięży własne społeczeństwo, teraz atakuje hybrydowo Polskę. To fatalna sytuacja, że Łukaszenka zyskuje jeszcze wsparcie u nas w kraju.

Duda zgodził się także z założeniami ustawy o obronie ojczyzny, które we wtorek przedstawili Jarosław Kaczyński i Mariusz Błaszczak.

– Uzgadnialiśmy ją od dłuższego czasu. Wypełniamy strategię bezpieczeństwa narodowego. Jesteśmy wschodnią flanką NATO, na naszą siłę bardzo liczą m.in. Litwa, Łotwa czy Estonia. Do tego musimy pamiętać, że w 2014 roku została zaatakowana Ukraina, część kraju cały czas jest okupowana. W Gruzji także jest niespokojnie. A te konflikty zostały wywołane przez Rosję, która wspólnie z Białorusią niedawno przy granicy z Polską i Litwą organizowała wielkie ćwiczenia wojskowe Zapad-21 – stwierdził Duda.

Prezydent wziął także w obronę krytykowane przez m.in. Tomasza Siemoniaka i Władysława Kosiniaka-Kamysza Wojska Obrony Terytorialnej. – Mam wielki szacunek do żołnierzy tej formacji. To ochotnicy, którzy nie raz pomagali przy różnego rodzaju klęskach wywołanych np. przez obfite opady deszczu. WOT jest niezwykle sceną służbą, w którą zaangażowani są wspaniali ludzie – spuentował Duda.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej