RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Winnicki o Marszu Niepodległości: Będzie, nawet jeśli decyzja sądu zostanie utrzymana

Decyzja ws. Marszu Niepodległości (fot. Adam Guz/Getty Images Poland/Getty Images)
Decyzja ws. Marszu Niepodległości (fot. Adam Guz/Getty Images Poland/Getty Images)

Nawet jeśli decyzja sądu zostanie utrzymana, marsz się odbędzie – zapowiedział w środę poseł Konfederacji Robert Winnicki. Wcześniej Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił decyzję wojewody o rejestracji Marszu Niepodległości w formie wydarzenia cyklicznego.

Publiczne pieniądze warszawiaków na walkę z PiS. Trzaskowski znów zaszalał

Na przystankach, ulicach i w komunikacji miejskiej pojawiły się plakaty i grafiki uderzające w Polski Ład. Zamiast sprzedać te powierzchnie...

zobacz więcej

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił w środę decyzję wojewody mazowieckiego o rejestracji cyklicznego wydarzenia Marsz Niepodległości. Tym samym uwzględnił odwołanie stołecznego ratusza w tej sprawie. Orzeczenie jest nieprawomocne.

W sprawie głos zabrał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. – Bardzo się cieszę, że dzisiaj sąd się przychylił do naszego wniosku i w związku z tym jasno potwierdził, że wojewoda nie powinien był rejestrować zgromadzenia cyklicznego – powiedział. Natomiast wojewoda mazowiecki stwierdził, że „ewentualne dalsze kroki prawne będą podejmowane po analizie pisemnego uzasadnienia postanowienia warszawskiego sądu okręgowego”.
Decyzję sądu skomentowali w środę przedstawiciel środowisk narodowych. – Najwyższa kasta sędziowska, która prawdopodobnie działa na zlecenie polityczne – stwierdził szef Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz.

Paweł Kryszczak ze Stowarzyszenia dodał, że prezydent Trzaskowski po raz kolejny uderza w środowiska patriotyczne, co uznał za element walki z polskością.

Trzaskowskiemu przedstawiciele ugrupowań narodowych zarzucili hipokryzję, przypominając, że jeszcze nie tak dawno deklarował „chęć udziału w marszu niepodległości”, tymczasem teraz chce delegalizacji. – Prezydent Rafał Trzaskowski mści się za brak poparcia wyborców Konfederacji, którzy w wyborach prezydenckich nie zagłosowali na kandydata opozycji – stwierdził Robert Bąkiewicz.

Poseł Robert Winnicki (Konfederacja) oświadczył pod sądem okręgowym, że „nawet jeśli decyzja sądu zostanie utrzymana, Marsz Niepodległości i tak się odbędzie (...). W razie potrzeby przyjmie jedynie inną formułę”. – Uważamy, że zostanie to (decyzja sądu) obalone – dodał poseł.

– Sąd w naszej ocenie ze względów politycznych przychylił się do ataku Rafała Trzaskowskiego na Marsz Niepodległości – powiedział Winnicki.

– Będziemy się odwoływać i podawać argument, że jest to wydarzenie cykliczne – zapowiedział wiceprezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Witold Tumanowicz.

Czytaj także: Krzysztof Wołodźko: Czyje miasto, tego sztandary? Niebezpieczny precedens w Warszawie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej